Bu plakayı kullananlar yandı | OTOSTİL

Bu plakayı kullananlar yandı

Bu plakayı kullananlar yandı

Son dönemde daha güzel göründüğü için tercih edilen APP olarak adlandırılan daha kalın yazı karakterli plakaları araçlarına takan sürücülerin başı dertte. Bu plakayı takan araçları gören polis memurları araçları otoparka çekmeye başladı.

İlk olarak tuning meraklılarının kullanmaya başladığı ve o dönemlerde mühürsüz olarak kullanılan APP plakalar daha sonra yasal statüye kavuşmuş ve pek çok kullanıcı da daha güzel bir görünüme sahip olduğu için bu plakaları tercih etmeye başlamıştı. Ancak şu anda bu tip plakaları olan araçlar yediemin otoparklarına çekilmeye başlandı.

Söz konusu plakaların başta EDS olmak üzere, radar ve emniyete bağlı plaka tanıma sistemlerinde okunmaması nedeniyle bu plakalı araçlar ceza yazılarak parka çekiliyor.

Konu hakkında görüşlerini aldığımız mağdurlar polislerin kendilerini durduklarını ve plakalarının uygun olmadığını belirttiler. Böyle bir ifade karşısında plaka sahipleri plaka üzerindeki resmi mühürleri göstermelerine rağmen görevli memurların yasaya göre bu plakanın uygun olmadığını belirtip araçları bağlayarak otoparka çektirdiğini belirtti.

Bu da size 412 TL’lik trafik cezasının yanında ortalama 100 TL’lik araç çekme  ve otopark ücretinin yansıtılması anlamına geliyor. Parka çekilen araçların plakalarının belirlenen standart plakaya 7 gün içinde çevrilmemesi durumunda ise 844 TL’lik bir ceza uygulanıyor ve araç trafikten men ediliyor.