Pirelli bugün İtalya'da sahaya iniyor | OTOSTİL

Pirelli bugün İtalya’da sahaya iniyor

Pirelli bugün İtalya’da sahaya iniyor

Pirelli, bugün İtalya’nın Misano şehrinde başlayacak 2017 Blancpain GT Serisi’nde yine tek lastik tedarikçisi olarak boy gösterecek.

2017 Blancpain GT Serisi, bugün İtalya’nın Misano şehrinde gerçekleşecek. 2017 Blancpain GT Serisi’nin tek resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli yeni P Zero lastikleriyle şampiyonaya damga vuracak.Yarış bugün saat 14:15’te başlayacak.

Misano pistinin özelikle lastikler için zorlu bir parkur olduğuna dikkat çeken Parkur Aktiviteleri Yöneticisi Matteo Braga, “Pistte geniş bordürler ve birçok viraj bulunuyor; bu da büyük yanal yüklerle altında sürücülerin sürekli fren yapıp yeniden hızlanacakları anlamına geliyor. Sprint formatının doğası gereği, takımların kullandıkları lastik bileşimlerinin performansını en kısa zamanda açığa çıkarmaları gerekiyor, bu sebeple ısınma turları kritik önem taşıyor” dedi.

Pirelli yarış için 3 bine yakın lastik getirecek
Takımların elinde, GT3 ve GT4 yarışlarında sırasıyla, yeni geliştirilen P Zero DHD ve P Zero DH ile hava tahminlerinde yağmur gösterilen Pazar gününde kullanılması muhtemel WH ıslak zemin lastikleri olacak. Pirelli, başlangıç çizgisinde yer alacak 34 GT3 aracının yanı sıra GT4 ve GT spor kulübünde yarışacak 24 araçta kullanılmak üzere Misano’ya toplamda 2.000 adet P Zero DHD ile 629 adet P Zero DH getirecek. Bunlar arasında Pirelli’nin orijinal donanım da tedarik ettiği birçok premium ve prestij segment otomobil yer alıyor. Yedi otomobil markasının toplam sekiz farklı modeli yarışta boy gösterecek.

Pistte toplam 16 viraj var
Orta İtalya’da Bologna yakınlarındaki Misano şehrinde bulunan parkur, 1969’da tasarlanmış olsa da 2006 yılında kapsamlı bir revizyondan geçti. Bugün 4.180 kilometre uzunluğunda olan pistte toplam 16 viraj var. Parkur, Tramonto, Curva del Rio ve Quercia adlı üç keskin virajı ve hızlı düzlüğü ile lastiklere büyük bir yük bindiriyor.

Ne tür yarış stratejileri bekleniyor?
Takımlara hafta sonu için altı set yeni P Zero DHD temin edilecek; bu setlerin dördü sıralamada ve yarışta kullanılacak. Her bir P Zero DHD seti ile etap başına 23 veya 25 tur atılacak. Araçlar, her yarışta yaklaşık ilk yarım saatlik kısmının sonunda sürücü ve lastik değişimi için bir kez duracak.