Pirelli yaz lastiği Pirelli Türkiye otostil dergi araba dergisi

Pirelli yaz lastiği rehberi

Pirelli yaz lastiği rehberi

Pirelli yaz lastiği rehberi ile lastik alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve yaz lastiğinin önemini yazdık.

Dünyanın en prestijli otomobil üreticilerinin tercih ettiği lastik markası olan Pirelli, gerçekleştirdiği iş birlikleriyle beraber dünya genelinde toplam 2 bin 700’ün üzerinde homologasyon adetine ulaştı. Nitekim 88. Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen prestij otomobillerin yüzde 60’ının Pirelli lastiklerle donatılmış olması bu gerçeğin altını çiziyor. Her dört premium segment otomobilden birinin Pirelli donanımlı olması da markanın konumunu doğruluyor.  Pirelli, “Perfect fit” (Mükemmel Uyum), üretim düzeyinde en prestijli otomotiv üreticilerinin her bir modeline özel lastikler geliştirilmesi anlayışını, ticari ve teknik stratejisinin merkezine oturtarak, otomotiv sektörünün tercih ettiği bir iş ortağına dönüştü.

Pirelli kış lastiklerinde olduğu gibi Pirelli yaz lastiği de oldukça iddialı. Pirelli üst düzey yol tutuş performansı ve konfora bir arada ihtiyaç duyan üst segment araçlar kadar, orta ve alt segment araçlar için de kalite standartlarından ödün vermeden üretim yapıyor. Formula 1 başta olmak üzere sektörden toplanan zengin veri havuzu ve öncü Ar-Ge çalışmaları, fiyat performans değerlendirmelerinde yüksek başarı, üstün yol tutuş performansı ve dinamik sürüşe olanak tanıyan sırt desen tasarımı, zengin ebat ve Runflat lastik seçenekleri, yaz lastiği almak isteyen sürücülerin Pirelli’yi tercih etmesindeki başlıca nedenler olarak ön plana çıkıyor.

Pirelli yaz lastiği modelleri

P Zero ailesi lastiklerimiz motor sporlarından elde ettiğimiz bilgi ve tecrübeyi barındıran yüksek performans serisidir. Araçların performansını yollara en iyi şekilde aktarmaktadır. P Zero ailesi lastiklerimiz P Zero, P Zero System, P Zero Corsa System, P Zero Rosso, P Zero Nero GT desenlerinden oluşmaktadır. P Zero lastiklerini yüksek performansın referans noktası olarak da adlandırıyoruz çünkü katıldığı bir çok test ile en iyi sonuçları elde ederek rakiplerini geride bırakmaktadır. Aynı zamanda bu lastiklerimiz araçlarından yüksek performans bekleyen tüketicilerimiz tarafından da oldukça beğeni toplamaktadır. Pirelli’nin amiral gemisi ürünü olarak ta adlandırılan P Zero’nun en yeni nesli de Cenevre Motorshow fuarında 2016 yılında tanıtıldı.

P Zero ailesine ek olarak, Cinturato adını verdiğimiz çevre dostu ailesi serimiz, SUV (4×4) araçlar için sunduğumuz Scorpion ailesi lastiklerimiz mevcut. Cinturato lastiklerimizden bahsetmemiz gerekirse, 2008 yılında yeniden pazara sunduğumuz Cinturato serisi, daha az CO2 üreten yapısıyla çevre dostu bir duruş sergiliyor. Yılda 15.000 km yol kat eden bir kişi Cinturato serisi bir lastik kullandığında diğer lastiklere göre yılda 150 kg daha az CO2 salınımı sağlıyor. 10 adet ağacın CO2 salınımını yılda 98 kg azaltıyor olması, durumu daha da net açıklıyor. Cinturato yani yeşil performans lastiklerini tercih eden tüketiciler yılda 15 ağaç dikmekle eş değer bir oranda çevreye katkı sağlamış oluyor.

Pirelli Cinturato serisi

Cinturato serisi lastiklerimiz yakıt tüketimini ve karbondioksit gibi zararlı gazların çevreye yayılmasını yüzde 4 oranında azaltan ileri teknolojisi, yüzde 30 oranında artırılmış km performansı ve yüzde 20 azaltılmış dönme direnciyle tüm yol koşullarında yüksek performans ve güvenli sürüşü garanti etmektedir. Türkiye’de İzmit Fabrikasında üretimi gerçekleştirilen ve Yeşil Performans olarak tanımlanan Cinturato’nun ıslak zemin fren mesafesi yüzde 11 oranında azaltılmıştır. Cinturato ailesi; Cinturato P7, Cinturato P1, Cinturato P6 ,  Cinturato P4, Cinturato All Season ve bu yıl eklenen Cinturato P7 All Season (prestij grubu araçlar için ilk all season lastiği) desenlerinden oluşmaktadır.

Pirelli Cinturato All Season

Pirelli, Cinturato All Season’ı kış ve yaz lastiklerini sürekli değiştirmek yerine özgün kullanım şekillerine uygun tek bir lastik türünü tercih eden sürücülerin beğenisine sunuyor. Cinturato All  Season, çok aşırı kış şartlarına maruz kalmayan şehirlerde hem hareketliliğinden ödün vermek istemeyen, hem de lastik değişim süreçleri ve masrafları ile zaman kaybetmek istemeyen otomobil kullanıcılarını hedefliyor.  Seal İnside teknolojisi ile, özellikle duraksamadan hayata devam etmek isteyen sürücüler için bir lastik olmanın ötesinde hayatı kolaylaştıran bir ‘hizmet’ sunma düşüncesiyle tasarlanan Cinturato All Season, kış şartları çok ağır olmayan büyük ve kalabalık şehirlerde yaşayanlar için ideal bir lastik.

Cinturato All Season lastiklerimizin SUV ölçüleri ise 2018 yılının 2. çeyreğinden itibaren de kullanıcılarımıza hizmet vermeye başlayacak.

Pirelli Scorpion Verde

2010 yılında ise pazara sunmuş olduğumuz ilk çevre dostu 4×4 lastiği ile çevre dostu serimizi daha da genişlettik.Scorpion Verde’nin, aromatik yağlardan arındırılmış yapısı çevre dostu özelliğini ortaya çıkarmaktadır. Scorpion Verde benzin tüketiminde şehiriçi sürüşlerde %3,9, otoyol ve şehiriçi kullanımının ortalamasında ise yüzde 3,4 oranında yakıt tasarrufu sağlarken, yüzde 20 oranında azaltılmış dönme direncine sahiptir ve ayrıca  yüzde 10 daha az hammadde kullanılarak tasarlanmış olması sayesinde daha hafiftir. Bunun haricinde 4×4 lastik serimiz Scorpion ailesi de Scropion ATR, Scorpion Verde, Scorpion Zero Assimetrico , Scorpion Verde All Season, Scorpion Zero All Season ve Scorpion A/T+, desenlerimizden oluşmaktadır.

Bitkiden performans lastiği

Pirelli, lastik teknolojilerinin yanı sıra lastik hammaddesi olarak kullanılan kauçuğun elde edildiği Hevea Brasiliensis bitkisine önemli bir alternatif olan Guayule’den ‘performans lastiği’ üretti. İki yıl süren laboratuvar testleri sonrasında, Guayule’den elde edilen doğal kauçukla üretilen prototip performans lastikleri, Vizzola ve Balocco pistlerindeki turlarından başarıyla ayrıldı.

Genelde kurak iklimlerde yetişen, besin maddesi olarak kullanılmayan, az miktarda suya gerek duyan ve böcek ilacı kullanmadan büyüyebildiği için kauçuk üretiminde kullanılan Hevea Brasiliensis bitkisine bir alternatif olan Guayule’deki kauçuk, Pirelli’nin ultra yüksek performans lastiği prototipine hammadde oldu.

Petrokimyasal polimerleri alternatif ve yenilenebilir ana maddelerle değiştirmek, yıllardır sürdürülebilir mobilite çözümlerinde lider olan Pirelli’nin araştırma bölümü için önemli bir hedeftir. Bu yeni biyopolimerlerin lastik hamurları için ana bileşenlerden biri olarak geliştirilmesinin yanında, Pirelli hâlihazırda yenilenebilir hammaddelerle lastik üretiyor (örneğin pirincin yenmeyen ve genellikle yakılan çeltiklerinden elde edilen silis). Bu sadece performansta sürekli bir geliştirmenin değil, aynı zamanda her iki ürünün ve üretim sürecinin çevresel sürdürülebilirliği açısından daha yüksek standartlara sürekli olarak taşınmasını sağlıyor.

Üstelik, Pirelli Yaz lastikleri 15 Haziran’a kadar 200TL’ye varan Opet Yakıt Kart hediyeli. Kampanya hakında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Pirelli yaz lastiği

Pirelli yaz lastiği

Pirelli yaz lastiği

Pirelli yaz lastiği

Bu Pirelli yaz lastiği makalesi Pirelli sponsorluğunda (advertorial) hazırlanmıştır.