"Pazar küçülse de Opel Türkiye 60 bin satar" | OTOSTİL

“Pazar küçülse de Opel Türkiye 60 bin satar”

“Pazar küçülse de Opel Türkiye 60 bin satar”

Opel’in 2017 birinci çeyrek değerlendirme toplantısı Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik’in katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti. Toplantıda Keklik, 2017’de pazara sunacakları yenilikleri anlattı ve bu yıl düşüşün belendiği pazarda kendilerinin bundan etkilenmeyip satışlarını 60 bin civarına artıracaklarını belirtti. 

Sözlerine 2016’nın Opel için Avrupa genelinde iyi geçtiğini vurgulayarak başlayan Keklik,  “Avrupa genelinde 1 milyon satış rakamına, geçen seneden bir ay önce, Kasım başında erişmeyi başardık ve Türkiye dahil 12 Avrupa pazarında Pazar payımızı artırdığımızı görüyoruz” dedi.

Ülkemiz binek otomobil pazarının 2016’da bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4,3 arttığının altını çizen Opel Genel Müdürü Opel’in aynı periyotta satışlarını geçen yıla göre yüzde 18 artırarak ülkemizin en çok tercih edilen ilk üç markası içinde yer almayı başardığını ve 2016 yılı sonunda binek araç pazarında yüzde 7,3 pay elde ettiğini sözlerine ekledi. Opel’in 2016 satışlarının yüzde 50’sinden fazlası Astra modelinden geldi. Astra Sedan 22 bin, Astra HB 9 bin 500, Corsa 11 bin 250, Insignia 7 bin 400 ve Mokka 4 bin 500 adet olmak üzere toplam 55 bin 471 adetlik satış rakamına ulaşmayı başardı.

“Bu yıl 5 yenilikle geliyoruz”

2020 yılına kadar 29 yeni model sunacağı daha önce açıklanan Opel, ülkemizde bu yıl ise 5 yenilikle tüketicilerin karşısına çıkacak. Bu modellerin başında Opel’in yeni amiral gemisi Insignia Grand Sport bulunuyor. Bu modelin Dünya prömiyeri Mart 2017’de Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yapılacak. Ülkemizde ise Nisan sonunda İstanbul Otomobil Fuarı’nda meraklıları ile buluşacak. Ülkemizde 2017 satış hedefini 5 bin 500 adet açıklayan Özcan Keklik, Haziran ayında satışlara başlamayı planladıklarını belirtti.

Insignia Grand Sport gibi yeni Insignia’nın Sports Tourer modeli de Opel’in yeni tasarım dilini belirleyen Monza Konsept’ini yansıtacak.

Opel’in ilk defa Mokka X ile anmaya başladığı “X” takısına sahip olacak yeni modelleri B ve C crossover modellerimiz Crossland X ve Grandland X olacak. Opel Genel Müdürü “X”i geleneksel gövde tasarımlarına göre daha cesur, daha maceracı ve dayanıklı bir karakteri vurgu olarak tanımlıyor ve şöyle açıklıyor: “Opel’in yeni nesil segment kimliği olan X, klasik gövde tipi ile sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi simgeliyor. Tamamen yeni iki yeni modelimiz ile büyüyen crossover pazarında müşterilerimize çarpıcı alternatifler sunacağız.”

Üçüncü çeyrekte satışa sunulacak B Crossover modeli Crossland X ile Opel 2017’de bin 500 adetlik satış rakamına ulaşmayı hedefliyor.