Bayilerin ÖTV oyununa dikkat edin kandırılmayın! OTOSTİL Dergisi

Bayilerin oyununa gelmeyin, 230-275 bin TL arası araç olamaz!

Bayilerin oyununa gelmeyin, 230-275 bin TL arası araç olamaz!

Son dönemde bazı otomobil bayileri araçların fiyatlarını düşük ÖTV bandına çekmesine rağmen bunu tüketiciye söylemiyor ve araç başına 30 bin TL'yi aşan haksız kazanç elde ediyor.

Geçen günlerde bir otomobil satın almak istedim. Sektörde o kadar tanıdık olunca da ister istemez bir indirim yapılıyor mu diye bir kaç kişi ile irtibata geçtim. Genel olarak ne yazık ki yapılmıyormuş; cevabına istinaden araç alma sürecime bir süre ara verdim.

Buna karşılık araç bulunurluluğu konusunda da bilgi sahibi olmak için birkaç otomobil bayisini aradım.

Ellerinde istediğim araçtan olup olmadığını sordum ve fiyat aldım. Genel olarak araç bulunması konusunda çok sıkıntı yoktu; bazı renk ve donanım paketleri dışında tüketiciler istedikleri araçları bulacaktır.

Ancak benim dikkati çeken olay bunların dışındaydı; bayiler yüzde 80 ÖTV’li modelleri bir alt dilime firmalardan aldıkları indirim ve/veya kendi bayi karlarından vazgeçerek yüzde 50 ÖTV dilimine sokarak araç fiyatlarını değiştirmişler.

Bunu şöyle izah edeyim: Şu anki ÖTV uygulamasına göre ülkemizde 230-275 bin TL arasında araç olması mümkün değil. Çünkü 1 TL’lik fiyat artışı nedeniyle aracın ÖTV’si yüzde 50’den yüzde 80’e çıktığı için fiyat da 230 bin TL’den 275 bin TL’ye yükseliyor.

Ancak benim fiyat aldığım bazı bayiler -ki farklı farklı markalar bu bayiler- 280 bin TL olması gereken aracı bana 260 bin TL olarak fiyatladılar. Kendilerine bunun olması mümkün değil dediğimde telefonu suratıma kapatan mı dersiniz, ilgili arkadaş burada yok diyerek lafı çeviren mi dersiniz hepsini gördüm.

Ne yazık ki firmalar da bu işe sessiz kalıyor çünkü bayilerini mutlu etmek istiyor; onlar bayinin onlardan çektiği araç sayısına baktığı için tüketiciler aldatılıyor mu, bayi fahiş kazanç mı elde ediyor pek önemsemiyorlar.

Zaten farkındaysanız yine galerilerde sıfır km araç stoğu arttı. Bayiler ve firmalar normal tüketicilere yapmadığı indirimi bu galerilere yaptığı için siz yıllarda para biriktirip veya kredi borcunun altına girerek faizlerle boğuşurken galericiler aldıkları bir alt dilime sokulan ÖTV’li araçlarıyla ceplerine araç başına 20-25 bin TL koyuyor. Sorsanız elbette durumu inkar edecekler ama bunun ispatı da araç faturasını göstermekle biter Elbette bu faturayı ne araç bayileri ne de galeriler gösteremez; firmalar da bu soyguna ses etmezler.

Bu nedenle siz siz olun eğer almak istediğiniz araç için dediğim gibi size bu ÖTV şartları altında 230-275 bin TL arasında bir fiyat söylenirse oradakilere güzel bir küfür edin ve çıkın…