Opel için adetten çok karlılık önemli | OTOSTİL

Opel için adetten çok karlılık önemli

Opel için adetten çok karlılık önemli

Dün basına yansıyan Opel’in PSA Grubu’na satılmasına ilişkin detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Buna göre GM CEO’su Barra’ya göre GM için önemli olan artık adet bazlı liderlik değil, karlılığın artırılması.

Mary Barra GM CEO’su olduğunda önemli değişikliklerin yapılacağına kimsenin kuşkusu yoktu. Ancak bu kadar derin bir operasyonu kimse beklemiyordu. Yıllardır hanesine zarar yazılan, buna karşılık geçtiğimiz yıl ilk kez bu durumu tersine çevirmeye başlayan Opel, PSA Grubu’na satılmak isteniyor. Bu kararla birlikte daha önce Avrupa’dan çıkan Chevrolet’den sonra GM artık iyice Avrupa’dan çekilecek ve kendisini bir ABD markası haline getirecek.

Şu anda bu görüşmelerin derin bir seviyede devam ettiği ve kısa süre sonra olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanacağı açıklanıyor. Peki ama neden bu karar alındı?

GM CEO’su Barra’ya göre artık General Motors yeniden karlı bir şirket olmalı. Bunun içinde gerekirse daha az otomobil satmalarında bir mahsur yok. Zarar eden Opel’i devrederek diğer araçların gelen karı artırmak daha iyi bir strateji. Daha fazla araç satışı yaptık demek için Opel’in zararına katlanmanın bir anlamı yok.

Şu anda GM’nin hisseleri de değer kazandığı için Barra’nın bu kararı görünen o ki piyasalardan da olumlu tepkiler alıyor.
Şu an için en büyük korku Avrupa’dan çıkılması ile firmanın sahip olduğu know-how’ın kaybedilmesi nedeniyle ABD’de küçük araç satışında sıkıntı yaşanması. Ancak burada da GM kurul üyeleri zaten ABD’de bu sınıf yerini Crossover modellere bıraktığı için sıkıntı yaşamayız görüşünü savunuyorlar.

Opel’in satılmasında Avrupa’daki daha sıkı emisyon normlarının ve işçilik fiyatlarının da etkisi büyük. Bu nedenle araçların üretim maliyeti artıyor ve rekabet zayıflıyor. ABD pazarında ise şu anda böyle bir olumsuzluk yok.