Opel Crossland X test konuğumuz oldu otostil Dergisi

Şehrin miniği Opel Crossland X test konuğumuz oldu

Şehrin miniği Opel Crossland X test konuğumuz oldu

PSA Grubu’na dahil olmasıyla kabul değiştiren Opel’in Avrupa’daki MPV ve küçük SUV pazarına hitap eden modeli Crossland X aslında artık eskimeye başlamıştı. Özellikle rakiplerinin yenilenmesi nedeniyle model bir makyaj istiyorum diye adeta bağırıyordu. İşte tam bu esnada PSA yönetimi bu araca yeni 1.5 litrelik dizel motoru adapte etti ve modelin adeta ömrümü uzattı.

Opel, PSA ile birleştiğinde ortak platformlu araçlar üretimine başladı. Opel, tasarım olarak bu birleşimden negatif olarak etkilenmeden yoluna devam etti. Marka kimliğini koruyarak ilerleyen Opel, modellerinde hala kendi çizgisini yansıtıyor. Reklamlarında da Alman markası olduğunu sıkça vurgulayarak bunu perçinliyor.

Opel Crossland X

Opel Crossland X, zorlu rekabette sempatik bakışlı ön kısmı ile dikkat çekiyor. Bunda MPV tüketicisine de hitap etmesinin payı yüksek. Daha yumuşak ön tasarım Crossover’dan çok bir MPV modelini yansıyor. Tamponun alt kısmına doğru geldiğinizde Crossover izleri başlıyor ve geçişte oldukça şık olarak sunuluyor.

Çift renk boya yan kısma oldukça güzel bir hava katıyor. C sütununda bu renk geçişi çok şık bir şekilde yansıtılmış. Ayrıca siyah çamurluk ve kapı altı muhafazaları araca ön kısımdaki gibi Crossover ve MPV müşterilerinin aynı anda ilgisini çekmesini sağlıyor.

Yüksek konumlandırılmış modern stop grubu 2 parçalı ve bagaj kapağına kadar taşıyor. Aracın arkasında Crossover özelliği daha fazla yansıtılıyor.

Opel Crossland X’in içine girdiğinizde modern bir hava sizi karşılıyor. Aracın iç tasarımında Opel’in diğer modellerinden alıştığımız düzenin devam ettiğini görüyoruz. 3 kollu direksiyon simidi ve gösterge paneli bu durumun başlangıcı oluyor. Orta konsolda diğer Opel modellerinden izler taşıyor. Özellikle alt kısımda bulunan tuş takımı birçok güncel Opel modelini anımsatıyor.

Opel Crossland X

Opel Crossland X

Ön koltuklar konfor konusunda sorunsuz. Arka koltuklar da konfor konusunda yeterli alanı size sunuyor. Ancak ben hala bu cam tavan işini sevmiyorum. Keşke onun yerine bir sunroof olsaydı da bu klostrofobik durum ortadan kalksaydı.

Opel Crossland X yeni nesil 1499 cc hacminde motor sahip. 120 HP güç ve 300 Nm torka sahip olan motor 6 ileri otomatik şanzımanla sunuluyor. 183 km/s maksimum hıza ulaşan otomobilin 0-100 km/s hızlanma değeri ise 11.5 sn. 4.0 lt/100 km yakıt tüketimi sunan otomobil reel kullanımlarda ise daha yüksek bir tüketime ulaşıyor. Aracın şanzımanla uyumu yüksek olsa da son dönemde PSA Grubu’nun yıldızı olan 8 ileri oranlı otomatik vites kutusu da keşke bu araçta sunulsaydı.

Sonuç

Opel Crossland X zaten sınıfında popüler ve öne çıkan bir modeldi. Yapılan bu kalp değişikliği ise ona çok iyi gelecek ve satışlarının artmasını sağlayacaktır.

TEKNİK VERİLER               Opel Crossland X

Motor (tip/silindir sayısı)             Sıralı /4/Dizel

Yerleşim              Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı  16/2

Motor hacmi     1499 cc

Maksimum güç 120 HP – 3750 d/d

Maksimum tork               300 Nm – 1750 d/d

Son hız                 183 km/s

0-100 km/s hızlanma      11.5 sn

Şanzıman            6 ileri otomatik

Aktarma              Önden çekiş

Frenler (ön/arka)            Disk/ disk

Lastikler               215/50 R17

Depo kapasitesi               45 lt

Bagaj kapasitesi               401 lt

Ağırlık            1276 kg

Tüketim (fab. ver.)         3.8/4/4.4 lt/100 km

Uzunluk               4212 mm

Genişlik               1765 mm

Yükseklik             1605 mm

Aks mesafesi     2604 mm

Fiyat      164.100 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            12.0

0-400 m (sn)      23.0

100-0 km/s fren (soğuk)(m)       41.5

100-0 km/s fren (sıcak)(m)         41.7

Gürültü 100 km/s (dB)  68

Test tüketimi (lt/100 km)             5.4

Menzil (km)       833

Yazı Mert Duran Fotoğraf Orçun Özdemir

Opel Crossland X

Opel Crossland X