Ocak Ağustos araba satışları Hangi araba en çok satıyor

Ocak Ağustos döneminde en çok hangi marka sattı?

Ocak Ağustos döneminde en çok hangi marka sattı?

Hangi marka Ocak Ağustos dönemi arasında satış rakamları açısından en çok satan oldu? Top 20’ye giren markalar hangisi? Araba satışları açısından yüzleri gülen, yine satış rakamlarına göre yüzleri asılan markalar hangileri? Her zaman yaptığımız gibi otostil olarak bunları araştırdık. İşte bu verilere göre Ocak Ağustos araba satışları. Markaların Top 20’si tüm detaylarıyla karşınızda.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından Ağustos ayı satış rakamları açıklandı. Bununla birlikte ilk sekiz aylık dönemde markaların satış rakamları da gözler önüne serilmiş oldu. Bizler de bu rakamlara göre Türkiye’de en çok satan 20 markayı sizler için sıraladık. Geçtiğimiz yıla göre çok önemli değişimlerin olduğu bu dönemde markaların kiminin yüzü iyiden iyiye gülerken bazı markaların yüzüyse iyiden iyiye asılmış durumda.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından Ağustos ayı satış rakamları açıklandı. Otostil olarak her zaman yaptığımız gibi bu dönem içinde en çok satış yapan markaları listeledik. Top 20’yi hazırladığımız tabloda görebileceksiniz.

Liderliği Volkswagen’den alan ve bir daha da kaptırmayan Renault’nun bu yıl açık ara liderliği devam ediyor. 44 bin 871 adet yerli, 31 bin 622 adet ithal olmak üzere toplam 76 bin 493 adetlik satışa ulaşan Renault, ilk sezin ayın lideri olmuş durumda.

Egea ailesinin desteği ile grafiği sürekli olarak yukarıya çıkan ve ülkemizin bir diğer önemli üreticilerinden biri olan Fiat ikinci sıradaki yerini sağlamlaştırmış görünüyor. 63 bin 976 adet yerli satışı ile bu alanda bir rekora imza atan Fiat, 5116 adette ithal otomobil satışı olmak üzere toplam 69 bin 92 adetlik bir satış rakamına ulaştı.

Ülkemizde üretim yapmayan markalardan biri olan Volkswagen ise son yılların lideri pozisyonundan üçüncü sıraya geriledi. 67 bin 530 adet ithal araç satışı gerçekleştiren marka söylentileri göre ortaklıkla ülkemizde hafif ticari araç üretimine hazırlanıyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda Volkswagen’de yerli üretici pozisyonuna gelmiş olacak.

Ocak Ağustos dönemine göre Ford 64 bin 393 adetlik satış rakamıyla dördüncü sırada yer alırken yerli üretim avantajını kullanan bir diğer marka olarak dikkat çekiyor. Yerli üretim yapan bir diğer marka olan Hyundai ise 31 bin 556 adetle satış tablosunun beşinci sırasında yer alıyor.

http://www.odd.org.tr/web_2837_1/index.aspx

Ocak Ağustos araba satışları Top 20 tablosu

Ocak Ağustos araba satışları