Fiat Egea Eskişehir Rallisi Fiat Türkiye otostil dergi

Eskişehir Rallisi’nde Egea rüzgarı esti

Eskişehir Rallisi’nde Egea rüzgarı esti

FCA’in en önemli ARGE merkezlerinden biri olan Tofaş, 2015 yılında ürün geliştirme sürecine liderlik ederek, 1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçirdiği Egea model ailesinin güncellemesi için sürekli olarak çalışıyor. Egea devreye alındığından beri “İyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı” mottosu ile hareket eden Tofaş, Egea ile sportif alandaki köklü geçmişine de vurgu yapmayı sürdürüyor. Fiat markasına global pazarda büyük güç katan Egea da yollara çıktığı günden beri geleneği bozmayarak; Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olmayı sürdürüyor.

Fiat Motor Sporları Takım Direktörü Koray Kafkas Egea projesi devreye alınırken, motor sporlarına dair planlayıp hayata geçirdikleri çalışmalar hakkında “Geçmiş yıllardaki tecrübemiz, faaliyetlerimizi hayata geçirmemizde bize ışık tuttu. Tofaş’ın, binek otomobil konusunda, hem iç pazarda sıçrama yapmasını hem de ihracatta güç kazanmasını sağlayan Egea ile bambaşka bir boyuta geçme vaktinin geldiğine inanıyorduk. Bunu yapabilmek için gereken her şey fabrikamızda bulunuyordu. 2016 yılında CEO’muz Cengiz Eroldu’nun öncülüğünde motor sporlarını da herkes için ulaşılabilir kılma fikri ile faaliyetlerimizi planlamaya başladık. Bugün 3 farklı alanda faaliyetlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

Güvenli Sürüş Eğitimleri, Gençler ve Yarış Takımı

Fiat Motor Sporları, günümüzde 3 farklı alanda faaliyet göstermeyi sürdürüyor. 2016 yılından bu yana devam eden “Egea Seni Piste Çağırıyor” ve “TOSFED Yıldızını Arıyor” aktiviteleriyle binlerce insana dokunan Fiat Motor Sporları, “Egea Gençler Kupası” ile de 28 yaş altındaki genç sporcuların gelişimine önemli desteklerde bulunuyor. Markanın Türkiye genelinde yayılan güçlü bayi teşkilatının da desteği ile Anadolu’da güvenli sürüş eğitimlerine ve motor sporları faaliyetlerinin tanıtımına destek veren takım, 2016 yılından bu yana Egea Seni Piste Çağırıyor etkinliği ile 3 bin 500’den fazla insanla temas etmiş bulunuyor.

TOSFED’in düzenlemekte olduğu ve Türkiye’nin ilk yetenek keşfetme projesi olan TOSFED Yıldızını Arıyor’un ise ana sponsoru olarak; Tofaş’ta pist kullanımı için özel olarak geliştirilen Egea Sedanlar ile üç yıldır projeye destek veriyor. Projenin başından bu yana 1.300 genç, Fiat’ın 180HP’lik sedanları ile motor sporları dünyasına adım atma imkanı yakalıyor.

Fiat Motor Sporları, geçtiğimiz yıldan bu yana ise Egea Gençler Kupası ile farklı bir misyon üstlenerek; geçmiş yıllardaki tecrübelerini gençlerin motor sporlarına kazandırılması için aktarmayı sürdürüyor. Türkiye’de motor sporlarını geliştirmeye odaklanan Fiat, yetenekli gençlerin profesyonel bir yapı altında geleceğe hazırlanmasına büyük önem veriyor.

Dünyanın en uygun fiyatlı ralli otomobilleri ile koşulan Egea Gençler Kupası’nda bu yıl da üçü TOSFED adına olmak üzere; altı genç pilot, Tofaş Ar Ge’de geliştirilen otomobillerle zorlu parkurlarda profesyonelce yarışıyor.

Fiat Egea ve Motor Sporları

Egea sedan pist otomobili ve Hatchback ralli otomobili, tıpkı seri üretim versiyonlar gibi Tofaş Ar Ge’de geliştiriliyor. Her komponent için farklı bir kişi görev yaparken, başta takım pilotu Fatih Kara ve direktörü Koray Kafkas verdikleri geri bildirimlerle ürün geliştirme sürecine destek oluyor. Aracın gövde üretimi, roll cage’in kaynak tasarımı ve uygulanması olmak üzere, Ar Ge mühendisleri ile birlikte seçilen diğer bütün komponentlerin tek tek inşası, tüm nüansların ortaya çıkması ve ilgili ekipmanların tüm montajı Tofaş ARGE’de motor sporları için görevli 25 kişilik ekip tarafından gerçekleştiriliyor.

2016 senesinde bir sedan pist otomobili bir de Hatchback ralli otomobilinin prototipini geliştiren ekip; halen pist kullanımı için sedan ve HB ralli otomobillerinin üretimine ve gelişimine imza atmayı sürdürüyor.

Fiat Egea Eskişehir Rallisi