Nissan Juke ABD'de istediği başarıyı yakalayamadı otostil Nissan Juke

Nissan Juke bekleneni yapamadı satışları sonlandırıldı

Nissan Juke bekleneni yapamadı satışları sonlandırıldı

Nissan, Juke modelini satıştan çekti. Küçük arazi aracı ile genç alıcıları markayla buluşturmak isteyen Nissan’ın bu isteği ABD’li tüketicilerden beklenen yanıtı alamadı. Nissan Juke ABD’de başarıyı bulamadı.

Nissan, ABD’de bir yıl öncesine göre yüzde 48’lik bir düşüşle 10 bin 157 Juke sattı.

Avrupa’daki başarıyı ABD’de yakalayamadı

Buna karşılık, Juke 95 bin satışla markanın Avrupa’da en çok satılan otomobili unvanını aldı. Öyle ki, geçtiğimiz hafta Nissan; İngiltere’nin Sunderland bölgesindeki montaj tesisinde 1 milyonuncu Juke’un üretildiğini açıkladı.

Juke’un arka koltuklarının sıkışık olması ve yatma özelliğinin olmaması, genelde ABD’de popüler olan geniş hacimli büyük araçlar arasında “spor crossover” otomobil olarak anılmasına sebep oldu. Otomobilin küçük iç hacmi ABD’deki müşterilere çok cazip gelmemiş olsa gerek. Bu duruma karşılık Nissan; bu otomobille aileleri değil, bekar ve yalnız yaşayan insanları hedef aldığını açıkladı.

Nissan, Juke’un sadece standart crossover’lar için bir alternatif olmasından endişe ediyordu. Bu sebeple ürününü diğerlerinden ayrıştırmak ve ön plana çıkartmak istedi.

Dört yıl önce Nissan Küresel Tasarım Şefi Shiro Nakamura, yaptığı bir açıklamada Juke’nun herkesin alabileceği bir araç değil, diğer araçlardan ayrıştırılmış bir ürün olması gerektiğini vurgulamıştı.

ABD’ye ithalatı durduruluyor

Ama sonuç olarak, Juke ABD’de yeterli miktarda rağbet görmedi ve Nissan Kuzey Amerika’ya yapacağı ithalatları durdurma kararı aldı.

Nissan Juke