Nissan batarya üretiminden elini çekeceğini açıkladı otostil Nissan batarya üretimi

Yoksa Nissan elektrikli araba üretmeyi bırakıyor mu?

Yoksa Nissan elektrikli araba üretmeyi bırakıyor mu?

Nissan, kendi çatısı altında elektrikli otomobil bataryası ürettiği yapılanmayı satacağını açıkladı. Nissan batarya üretimi yapmayacak.

Yapılanma, yenilenebilir enerji ve enerji yönetim sistemleri konusunda uzmanlaşmış Çinli şirket Envision Grup’a satılacak.

Nissan’ın batarya üretim bölümü, aynı zamanda yan şirketi olan Automotive Energy Supply Corporation (AESC) ile birlikte; firmanın ABD, İngiltere ve Japonya’daki toplam 6 üretim tesisini kapsıyor. Satışla birlikte tüm bu yapılanma Çinli şirkete devredilecek.

Envision; Nissan’ın da yüzde 25 hissesini elinde tutacağı, batarya üretimi yapan yeni bir yapılanma kuracak. Ayrıca firma, fabrikalardaki işçilerin de bu değişimden etkilenmeden işlerinde çalışmaya devam edebileceklerini açıkladı.

Nissan’ın batarya üretim bölümü, lityum-iyon batarya üretimi alanında dünya otomotiv sektöründe hizmet veren en büyük yapılanmalardan bir tanesi. Otomobil üreticisi son dönemde Leaf gibi yeni otomobillerinde Güney Koreli LG Chem firması tarafından tedarik edilen piller kullanmaya başlamıştı.



Nissan, bu adımının ardından elektrikli otomobil geliştirmeye daha çok konsantre olmayı hedeflediğini belirtti. Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığı, 2022 yılından önce 12 elektrikli otomobili piyasaya sürmek gibi bir hedefleri olduğunu da açıklamıştı.

Nissan batarya üretimi