Mini Electric ne kadar keyifli olabilir? Test ettik! OTOSTİL

Elektrikli Mini eskisi gibi keyifli olabilir mi? Test ettik!

Elektrikli Mini eskisi gibi keyifli olabilir mi? Test ettik!

Elektrikli otomobillerin sayısı her geçen gün artarken bu otomobillere ilgi duyan insanların sayısı da artmaya devam ediyor. Kullanan kişi sayısının da artmasıyla markalar artık insanların gözüne daha çekici ve sportif görünen, mevcut modellerinin sürüş dinamiklerini aktaran modeller üretmeye yöneldi. BMW Grubu çatısı altında yer alan Mini de Cooper SE ismini verdiği elektrikli aracıyla bu markalar arasındaki yerini aldı.

Yurtdışında tanıtıldıktan bir süre sonra ülkemizde de satışa sunulan Cooper SE, tasarımı ile yolda dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 3 kapılı Cooper S modeli ile benzer tasarıma sahip olan modeli sportif kardeşinden ayıran en önemli fark ön ızgara ve tampon tasarımında bulunuyor. Cooper SE modelinde yer alan tamamen kapalı bir forma sahip olan ön ızgara tasarımı ve alt tarafta yer almayan hava girişleri iki otomobili birbirinden ayıran temel farklar arasında yer alıyor. Bunlara ek olarak Cooper SE modelinde yer alan jant tasarımı ilk başta gözünüze çok hoş gelmese de bir süre sonra gözünüz alışıyor ve hoşunuza gitmeyi başarıyor.

Mini Elektrik

Mini Electric

Mini Cooper SE’nin kaputunun altında 135 kW’lık (184 beygir) güç üreten elektrikli bir motor yer alıyor. Bu motor 270 Nm tork değerine sahip ve 0’dan 100 km/s hıza 7.3 saniyede ulaşabiliyor. Otomobil 120 – 130 km/s hıza kadar çok efektif bir şekilde ivmelenebilirken ortalama 130 km/s’den sonra bu etki azalmaya başlıyor. Otomobilin hızlanmasının bu süratlerden sonra yavaşlamasının temel sebebi ise aracın maksimum hızının 150 km/s ile sınırlandırılmış olması. Siz yolda giderken ne yaparsanız yapın otomobilin yazılımı bu hızın üzerine çıkmanıza izin vermiyor. Ülkemiz şartlarında gayet yeterli bir hız limiti olsa da bu limit yüzünden otomobilin enerji tüketimi oldukça yüksek oluyor ve bu süratlerde uzun süre giderseniz menzilinizde ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz.

MENZİL YETERSİZ

28.9 kW/s kapasiteli bataryası bulunan otomobil WLTP verilerine göre 232 km’lik sürüş menziline sahip. Bizim İstanbul içerisinde yaptığımız testlerde bu menzil maalesef 180 km ile sınırlı kaldı, fakat bu sizin kullanış tarzınıza bağlı olarak farklılık gösterecektir. Klima, multimedya vs gibi kullanacağınız konfor donanımları da bu menzili etkileyecek diğer etkenler arasında yer alıyor.

Otomobilde bulunan iki kademeli enerji geri kazanımı sizin menzilinizi uzatmak için başarılı bir şekilde çalışıyor. Hatta bu geri kazanım özelliğini şehir içerisinde ikinci kademe de kullanırsanız neredeyse hiç fren pedalına basmadan sadece ayağınızı gazdan çekerek aracı yavaşlatabiliyorsunuz.

Mini Elektric

Mini Electric

Sürüş ve seyahat konforu anlamında diğer kardeşleri ve ağabeylerinden farklı olmayan Cooper SE, yoldaki kusurları başarılı bir şekilde sönümlüyor. Motor sesi olmadığı için sessiz bir şekilde yolculuk yapmanıza izin veren otomobil, özellikle yorucu geçen günlerde sadece dinlediğiniz müzik ile rahat bir seyahat etmenize olanak sağlıyor.

Elektrikli motorunun etkisiyle otomobilin bütün sistemleri enerjisini bataryalardan alıyor buna direksiyon da dahil. Verdiğiniz komutlara net ve direkt tepkiler veren otomobilin direksiyonu kimi insanın hoşuna gidebilirken kimisinin hoşuna gitmeyebilir fakat biz kullanırken Mini’nin marka mottosu olan go-kart hissiyatını fazlasıyla bize hissettirmeyi başardı.

SADECE 3 KAPILI

Ülkemizde 3 farklı donanımla satışa sunulan Cooper SE modelini şimdilik sadece 3 kapılı olarak satın alabiliyorsunuz. Satın aldığınız otomobille dört yetişkin yolculuk yapabiliyor eğer boyunuz 185 cm ve üzerindeyse arka tarafta sizin için fazla baş ve diz mesafesi bulunmuyor fakat limitlerde de olsa bir yerden bir yere seyahat ederken bu alanda çok fazla bunalmadan yolculuk yapabilirsiniz.

Classic, Signature ve Iconic olarak adlandırılan donanım isimlerine sahip olan otomobili 385 bin TL’den başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz. Bizim test ettiğimiz Iconic versiyonu ise Ekim ayı itibariyle 454 bin TL’lik liste fiyatına sahip.

Mini Elektric

Mini Electric

Sonuç:

Farklı bir tarza ve sportif bir ruha sahip elektrikli bir otomobil almak isteyenler için Cooper SE listenin başında yer alabilecek bir model fakat menzili uzun seyahatler yapacak kullanıcılar için yeterli gelmeyebilir.

 

Teknik Veriler – Mini Cooper SE

Motor: Elektrik motoru

Yerleşim: Önde

Supap/eksantrik sayısı: –

Motor hacmi: –

Maksimum güç: 184 HP (135 kW)

Maksimum tork: 270 Nm

Son hız: 150 km/s

0-100 km/s hızlanma: 7.3 sn

Şanzıman: Otomatik

Aktarma: Önden çekiş

Frenler (ön/arka): Disk/ disk

Lastikler: 205/45 R17

Depo kapasitesi: 32.6 kWh

Bagaj kapasitesi: 211 lt

Ağırlık: 1440 kg

Tüketim (fab. ver.): –

Uzunluk: 3845 mm

Genişlik: 1727 mm

Yükseklik: 1432 mm

Aks mesafesi: 2495 mm

Fiyat: 385.944 TL

 

OtoStil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 7.5

0-400 m (sn) 14,5

100-0 km/s fren (soğuk)(m) 36.3

100-0 km/s fren (sıcak)(m) 36.5

Gürültü 100 km/s (dB)   65

Test tüketimi (lt/100 km) –

Menzil (km) 180

Yazı: Tolga Çolak              Fotoğraf: Emirhan Karamuk

Mini Elektric

Mini Electric