Mercedes C200 dizel testi Mercedes Türkiye otostil dergi

Tasarruflu premium Mercedes C200 dizel otostil testinde

Tasarruflu premium Mercedes C200 dizel otostil testinde

Mercedes’in yenilenen modeli C Serisi’nin farklı versiyonlarını daha önce sizin için deneyimlemiştik. Bu sefer dört kapılı sedan otomobilin dizel motorlu versiyonunu sizler için test ettik.

C Serisi’nin kaputunun altında 1.6 litrelik yeni dizel motor yer alıyor. 160 beygir güç ve 360 Nm tork üreten motor, 9 ileri G-Tronic otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. Şanzımanın motor ile uyumu başarılı. Zaten bu şanzımanı Mercedes, hemen hemen bütün modellerinde kullanmayı tercih ediyor. Sahip olduğu 360 Nm torku 1600 d/d’den itibaren üreten modelin, alt devirleri oldukça canlı. Bu da önünüzdeki aracı geçmek istediğinizde otomobilin size hızlı cevaplar vermesini sağlıyor. Ayrıca alt devirlerden itibaren gelen tork sayesinde de uzun yolculuklarda düşük devirde yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Test ettiğimiz model diğer kullandığımız Mercedes’lerden farklı olarak Exclusive donanıma sahipti. Bu da AMG donanım ile beraber büyük jantların ve sert süspansiyonların bu otomobilde olmadığı anlamına geliyor. Ayrıca Exclusive donanım ile beraber iç döşemeler de açık renge sahip.

Araçta bulunan süspansiyon sistemi C Serisi’nin oldukça konforlu olmasını sağlamış. Aktif gövde kontrolü olarak adlandırılan sistemin de bunda etkisi olduğunu belirtelim. Ses yalıtımı genel anlamda başarılı. Yol ve rüzgar gürültüsünü kabin içerisine çok fazla aktarmıyor fakat 1.6 litrelik dizel motorun gürültüsü kabin içerisine bir miktar fazla aktarılıyor. Bu da özellikle yüksek devirli kullanımlarda sizi ilk etapta biraz rahatsız edebilir ama buna da alışıyorsunuz.

Dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip olan model, viraj içerisinde oldukça dengeli bir yapıya sahip. Özellikle kullandığımız süre içerisinde otomobilin limitlerini zorlamamıza rağmen C Serisi kontrolü elden bırakmadı. Arkadan itişli versiyondan çok daha iyi yol tutan model kışlık lastiklerle birlikte pek çok büyük SUV gibi kar kış demeden ilerleyebiliyor.

Kullandığımız test otomobili petrol yeşili olarak tabir edebileceğimiz özel bir renge sahip. Yolda oldukça dikkat çeken otomobilin, açık renkli döşemeleri biraz özenli kullanmayı gerektiriyor. Bunun nedeni de krem rengi kumaş döşemenin çok çabuk kirlenmesi.

Aracın iç mekan genişliği ise yerini aldığı modele göre bir hayli iyileştirilmiş. Açık renkler sayesinde ferahlık hissinin yüksek olduğu otomobilde, arkadaki diz ve baş mesafesi de iyi ayarlanmış. Arkadaki 480 litrelik bagaj kapasitesi ise beklentileri sorunsuz karşılıyor.

Görüş açıları konusunda ise bir miktar sıkıntılar yaşamanız ilk anda söz konusu. Aracın nerede başlayıp nerede bittiğini anlamak için biraz yol yapmak lazım. Neyse ki park sensörleri oldukça hassas ve bu sayede park ederken zorlanmıyorsunuz.

Mercedes C Serisi’nin fiyat etiketi ise ne yazık ki ucuz değil. Yüksek vergilerin de etkisiyle dizel motorlu sedan bir C Serisi sahibi olmak için en az 350 bin TL’yi gözden çıkartmanız gerekiyor. İlave donanımlara göre bu fiyata 100 bin TL daha eklemek de mümkün. Bunun karşılığını ise emin olun alıyorsunuz. 

Mercedes C200 dizel testi sonucu

Premium segmentte konforlu ve düşük tüketimiyle tasarruflu bir otomobil satın almak istiyorsanız C Serisi dizel beklentilerinizi karşılayabilir fakat bunun için elbette yüksek bir bedeli gözden çıkartmanız gerekli.

TEKNİK VERİLER - Mercedes-Benz C200 d 

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /4/Dizel
Yerleşim: Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 1597 cc
Maksimum güç: 160 HP – 4000 d/d
Maksimum tork: 360 Nm - 2000 d/d
Son hız: 226 km/s
0-100 km/s hızlanma: 8.7 sn
Şanzıman: 9G-Tronic otomatik
Aktarma: Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ Hava kanallı disk
Lastikler: 215/50 R17
Depo kapasitesi: 66 lt
Bagaj kapasitesi: 480 lt
Ağırlık: 1510 kg
Tüketim (fab. ver.): 3.9/4.5/5.5 lt/100 km
Uzunluk: 4648 mm
Genişlik 1810 mm
Yükseklik: 1442 mm
Aks mesafesi: 2840 mm
Fiyat: 401.600 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn): 8.7
0-400 m (sn): 20.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m): 39.4
100-0 km/s fren (sıcak)(m): 39.7
Gürültü 100 km/s (dB): 67
Test tüketimi (lt/100 km): 5.9
Menzil (km): 1119

Mercedes C200 dizel testi Mercedes C200 dizel testi