Mercedes-AMG GLC 63 S testi otostil dergisi Araba Dergisi otostil

Mercedes-AMG GLC 63 S kendisini yarış arabası sanıyor

Mercedes-AMG GLC 63 S kendisini yarış arabası sanıyor

Artık arazi araçları öylesine değişti ve gelişti ki eskinin o hantal modelleri yerini süper spor otomobillere kafa tutan motorlara sahip modeller aldı. GLC 63 4Matic de işte böyle adeta SUV olduğunu insana unutturan güçte bir model. Mercedes-AMG GLC 63 S testi

Mercedes 1999 yılında tanıttığı ML 55 ile arazi araçlarının da performanslı olabileceğini kanıtlamıştı. Ancak o dönemki veriler bir arazi aracı için yüksek olsa da gerçek spor otomobillerle elbette yarışmakta zorlanıyordu. Bugün gelinen nokta ise öylesine dehşet verici ki artık kullandığınız SUV ile yolların kralı benim diyen spor otomobilleri geride bırakabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken 5 kişi son derece konforlu bir ortamda yolculuk yapabiliyor.

Mercedes’in kısa süre önce makyajladığı GLC ailesinin AMG destekli versiyonları da işte böyle birer model. İlk kez orta sınıf bir SUV, iki farklı güç versiyonuna sahip yüksek performanslı çift turbo beslemeli V8 motorla arazi aracı tutkunlarının beğenisine sunuldu. Yüksek güç üretme konusunda eksiksiz olan AMG imzalı 4,0 litre hacimli çift turbo beslemeli V8 motor, giriş seviyesi olarak sunulan GLC 63 versiyonunda 476 HP güç üretiyor. Ürün gamının güçlü versiyonu olarak sunulan GLC 63 S’te ise aynı motor 510 HP güç üretiyor. 3,8 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri yeni GLC 63 S’i sınıfının en özel araçlarından biri yaparken, GLC 63 ise 0-100 km/s hızlanmasını 4,0 saniyede tamamlıyor. Mercedes-AMG GLC 63 S testi

Mercedes – AMG 63 S Coupe

Ben de işte bu serinin en üst modelinin Almanya’da direksiyonuna geçme fırsatı yakaladım. Bu aracın hem kullandığım Coupe hem de standart SUV gövdeli versiyonu bulunuyor. Mercedes-AMG GLC 63 S 4MATIC+ SUV ve Coupe 10,7 lt/100 km yakıt tüketirken 244 gr/km CO2 egzoz emisyonu değerine imza atıyor. Bu değerler böylesi bir model için son derece iddialı.

Aracın dış tasarımından itibaren sahip olduğu yüksek gücü anlayabiliyorsunuz. Daha önce sadece AMG modellerinde kullanılan ızgara, artık pek çok Mercedes modelinde kendisine yer buldu. GLC de işte bu modellerden. Ancak S versiyonda buna ek olarak pek çok farklılık mevcut. Örneğin aracın gövde kiti, jantları, logoları hep bu araca özel.

Ben arazi araçlarında coupe formunu sevmiyorum. Bu nedenle de tercih hakkım olsa klasik versiyonu seçerdim, ancak coupe model de gördüğüm kadarıyla pek çok kişinin hayallerini süsleyen bir tasarıma sahip. Arkaya doğru alçalan tavan çizgisi ilk anda iç mekanda kısıtlı bir yaşam alanı sunulacağı izlenimi verse de yaptığım sürüş esnasında gördüm ki böyle bir durum söz konusu değil. Zaten ön kısımda oldukça konforlu olan model, arkada da yeterli yaşam alanını sunuyor. Ancak iç mekanda dikkat çeken yegane olumsuzluk spor otomobillerde olduğu gibi koyu renklerin kullanılması nedeniyle ortaya çıkan koyu ambiyans. Mercedes-AMG GLC 63 S testi

Bu canavarın tüm hünerlerinin ortaya çıkmasını sağlayan 4,0 litrelik hacimli V8 motor. Kullandığım S versiyonunda 510 HP güç ve 700 Nm tork üreten motor 9 ileri oranlı şanzımanla kombine edilmiş. Aracın güç aktarımı ise 4 tekerlekten çekiş sistemiyle yapılıyor. Ayrıca sürüş modlarıyla da farklı ihtiyaçlara cevap veriliyor. İnanılmaz bir şekilde 3,8 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan GLC 63 S’in bu değeri günümüzde pek çok spor otomobilden daha iyi. Üstelik bunu yaparken arka koltukta emin olun kahvenizi konforunuz bozulmadan yudumlayabiliyorsunuz.

Mercedes – AMG 63 S Coupe

Henüz bu canavarın fiyatları belli değil. Ancak ağabeyi GLE modelinin 1,3 milyon TL’lik fiyatı göz önüne alındığında, GLC Coupe’nin de 1-1,1 milyon TL dolayında fiyat etiketine sahip olacağını söylersek yanlış olmaz.

SONUÇ

Arazi araçlarının geçirdiği bu evrim inanılmaz. Eskiden gerçek anlamda arazi için hazırlanan bu modeller artık asfalt üzerinde de çok iyi işler başarıyor. Mercedes-AMG GLC 63 S ise bu sınıfta tartışmasız en iddialı model. Zaten araç o kadar iyi ki karşısında gerçek anlamda bir rakip yok. Şimdi tek sorun onu satın alacak parayı kazanmak.

Teknik veriler Mercedes-AMG GLC 63 S

Motor (tip/silindir sayısı) V8/Benzin
Motor hacmi 3982 cc
Maksimum güç 510 HP-5500 d/d
Maksimum tork 700 Nm- 1750 d/d
Son hız 250 km/s
0-100 km/s hızlanma 3.8 sn
Tüketim (fab. ver.) -/10.7/- lt/100 km
FİYAT AÇIKLANMADI

http://www.otostil.com/category/testler/