Mavi yakalılar kimdir Mavi yaka maaşları otostil dergisi

Otonom araçlar mavi yakalıları işsiz bırakacak

Otonom araçlar mavi yakalıları işsiz bırakacak

Otonom araçlar mavi yakalılar için sonun başlangıcı olacak. Sürücüsüz araçlar yarı uzman işçileri işsiz bırakacak.

Otonom otomobilleri büyük merakla bekliyoruz. Bu araçların hayatımıza girmesiyle birlikte ekonomik olarak da önemli değişiklikler olacak. İlk olarak trafik sorununa büyük oranda çözüm bulmaları sayesinde önemli yakıt ekonomisi sağlayacaklar. Ayrıca trafik kazalarının azalması nedeniyle ekonomik anlamda da ciddi bir getirileri olacak.

Ancak tüm bu olumlu gelişmelere rağmen otonom araçlar yarı vasıflı elemanlar olarak kabul gören mavi yakalıları ve tamircileri işlerinden edecek.

İlk olarak kazaların azalması nedeniyle yedek parça sektörü sekteye uğrayacak. Artık gövde parçalarının yedek parça olarak daha az üretilmesi bekleniyor. Bununla birlikte ülkemizdeki gibi otomobil ustalarına da çok daha az iş düşecek. He bu araların komplike yapısı hem de kazaların azalması nedeniyle gövde işçiliğinin daha az yapılacak olması bu sektörde de küçülmeye gidilmesine neden olacak.

Üretim zaten robotize oldu

Araçların yollarla buluşması satış sonrasında bu tarz değişiklikleri mecbur kılarken, zaten üretimlerinde de robotların kullanılması nedeniyle mavi yakalılara her geçen gün daha az iş düşüyor.