FCA Grup Maserati markasının satışlarını artırmayı hedefliyor Maserati satışları

FCA Grup Maserati markasının satışlarını artırmayı hedefliyor

FCA Grup Maserati markasının satışlarını artırmayı hedefliyor

Geçtiğimiz ay FCA Grup CEO’su olarak Sergio Marchionne’nin yerini alan Mike Manley; şirketin, yılın ikinci çeyreğinde hayal kırıklığı yaratan Maserati markasının satışlarını ve karlılığını artıracağını söyledi. Maserati satışları

Manley açıklamasında; “Maserati ekibinin, bugün satışlar konusundaki eksikliklerini telafi edeceklerine güveniyorum.” dedi.

İkinci çeyrekte Maserati sevkiyatları, Çin sevkiyatlarındaki yüzde 69’luk düşüşün de etkisiyle; 2017 yılının aynı dönemine kıyasla, yüzde 41 oranında bir düşüş gösterdi. Diğer bölgelere yapılan sevkiyatlarda da bir düşüş gerçekleşti. Şirketin Kuzey Amerika teslimatlarında yüzde 22’lik düşüş yaşanırken; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 23’lük bir düşüş meydana geldi.

FCA Grup üst düzey yönetimi, bu düşüşün temel sebebinin Çin olduğunu açıkladı.

Düşüş gösteren sevkiyatlar, ikinci çeyrekte Maserati’nin kar oranlarının da büyük ölçüde düşüş göstermesine sebep oldu. Kar oranları, 2017 yılının aynı dönemine oranla 2,32 milyon dolar azaldı.

Mayıs ayında Çin, 1 Temmuz itibarıyla yabancı otomobil ve otomobil parçalarına yönelik ithalat vergisini yüzde 25’ten yüzde 15’e indireceğini açıkladı.

Çin Otomobil Satıcıları Birliği’nin İthalat Komitesi Müdürü Wang Cun verdiği bir demeçte; “Pek çok otomobil bayisi ithalat siparişlerini geri çekti ve 1 Temmuz’a kadar otomobil ithal etmemeye karar verdi.” şeklinde konuştu. Bu sebeple Çin’in toplam otomobil ithalatı, önceki yılın Haziran ayına oranla yüzde 87 düşüş gösterdi.

Maserati satışları