Marchionne ardında birçok başarı ve otomobil bıraktı otostil Sergio Marchionne

Marchionne ardında birçok başarı ve otomobil bıraktı

Marchionne ardında birçok başarı ve otomobil bıraktı

Fiat Chrysler Automobiles’in 66 yaşında hayatını kaybeden eski CEO’su Sergio Marchionne, ardında otomotiv sektöründe yeri doldurulamayacak bir boşluk bıraktı. 2004 yılından bu yana Fiat’ın CEO’su olarak görev yapan Marchionne, şirketi Chrysler ile birleşerek Fiat Chrysler Automobiles’i (FCA) kurmuş ve her iki markayı da çöküşten kurtarmıştı.

Modern otomobil sektörünün efsanesi olarak anılan Marchionne, sadece FCA’yı kurtarmakla kalmadı, aynı zamanda otomotiv endüstrisine de büyük katkılarda bulundu. İşte Marchionne’nin FCA için attığı adımlar ve hayatımıza kattığı otomobillerden bazıları:

Alfa Romeo Giulia


Marchionne her şeyden önce eğitimli bir vergi muhasebecisi ve avukat olarak atıldığı otomotiv sektöründe, büyük işlere imza attı. Alfa Romeo Giulia, çok büyük bir başarı yakalayamasa da İtalyan otomobil üreticisini uzun bir aradan sonra ABD’nin gündemine yeniden getirdi. Giulia’nın tanıtımında “Gerçek Alfa Romeo’ya ses vermek ahlaki bir zorunluluktu.” diyen Marchionne, Ferrari’den türetilen V6 motoru ile Giulia’nın sesini herkese duyurdu.

Fiat 124 Spider


Fiat 124 Spider, FCA için ABD’de önemli bir yere sahipti. Otomobil üreticisinin 124 Spider/MX-5 Miata için Mazda yaptığı işbirliği, markalar için önemli olan niş araçlarını pazarlamak konusunda diğer otomobil üreticilerine de birleşmenin önemini gösterdi. Fiat 124 Spider ayrıca Marchionne’nin portföyündeki markalarını korumaya yönelik tutkulu tavrını da ortaya koymuş oldu. Her ne kadar 124 Spider ABD’de 1990’lara kadar Alfa Romeo Spider olarak anılmış olsa da; Marchionne, gerçek bir Alfa’nın japonya yerine İtalya’da üretilmesi gerektiği konusunda ısrar etti. Çünkü Fiat 124 Spider’ın Japonya o dönemde Japonya’da üretiliyordu.

Jeep Renegade


Marchionne Jeep’i, dünya çapında tanıtmak ve satmak istiyordu. FCA böylece; İtalya’nın Melfi kentinde, ileride sayesinde ilkleri başaracağı Jeep Renegade’i üretmeye başladı. Renegade, Amerika’da satılan ilk İtalyan yapımı Jeep ve II. Dünya Savaşı’ndan bu yana satışa sunulan en küçük Jeep oldu. Renegade, dünya çapında yaklaşık 14 farklı güç aktarma sistemine sahip bir Jeep’tir ve Fiat 500X crossover ile birlikte üretilmiştir.

Ferrari LaFerrari


Ferrari’nin başı olarak Marchionne, özel İtalyan egzotik otomobil üreticisini daha da yükseklere taşıdı. Eski Ferrari Başkanı Luca di Montezemelo ile daha fazla Ferrari üretme planlarını tartıştı. Marchionne elektrikli otomobillere sıcak bakmasına rağmen, bir zamanlar imkansız gözüken hibrit otomobilleri Ferrari’nin geleceğinin bir parçası olarak gördü ve sıcak bir şekilde kucakladı.

Fiat 500e


Ferrari için elektrikli otomobillere sıcak bakan Marchionne; tamamen elektrikli Fiat 500 için aynı şekilde düşünmedi. Fiat 500e, ABD’ye gelmeden önce Avrupa’da ödülleri toplamış olmasına rağmen ABD’de istediği başarıyı yakalayamadı. Şirketin ABD’de bir “uyum aracı” olarak portföyüne eklediği Fiat 500e, şirketin Kaliforniya’da diğer otomobillerini satabilmesi için üretildi. Marchionne’nin 2014’te; “Umarım satın almazsınız,” dediği Fiat 500e, Marchionne’ye her satışında 14 bin dolar zarar ettiriyordu.

Dodge Challenger Hellcat


Marchionne’nin liderliği, FCA’yı çöküşten kurtardı. Fakat bunda Challenger Hellcat gibi araçların da büyük payı oldu. Kökleri Marchionne’den önceye dayanan bu otomobil Marchionne ile yeniden canlandı. Otomobil üreticisinin nispeten çıplak ürün portföyünde, Challenger Hellcat’in yüksek güç gösterisi birçok rakibi rahatsız etti. Birkaç yıl içinde, Challenger ve Charger, Dodge’un en büyük gelir kaynaklarından biri oldu. Güçlü V8 motora sahip bu araçlar; CEO’nun eski şirketin mirasından, yeni bir şeyler yaratma konusundaki tutkusunu ortaya koydu.