Geely Lotus'u lider bir lüks marka haline getirecek otostil Lotus yatırım

Geely Lotus’u lider bir lüks marka haline getirecek

Geely Lotus’u lider bir lüks marka haline getirecek

Zhejiang Geely Holding Grup, İngiliz markası Lotus’u canlandırmak için 1.9 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor. Lotus yatırım

Volvo’nun da sahibi olan Çinli otomobil üreticisi; İngiltere’de, Lotus için üretim tesisleri ve araştırma merkezleri açmayı planladığını söyledi.

Ayrıca Geely, Malezyalı ortağı Etika Automotive ile Lotus’taki yüzde 51 hissesini artırmak için görüşmelerde bulunuyor.

Çinli otomobil üreticisi yaptığı açıklamada fazla yorum yapmaktan kaçınarak; “Geely, Lotus’u dünya çapında lider bir lüks marka haline getirmeye kararlı” şeklinde konuştu. Etika Automotive ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Yatırım planı, Geely Holding’in kurucusu Li Shufu’nun; Toyota ve Volkswagen Grubu’na rakip olma vizyonunun bir parçası. Li’nin grubu 2010 yılında Volvo’yu satın alarak, fabrikalarını modernize etmek ve İsveç markasını tekrar yükselişe geçirmek için 11 milyar dolardan fazla para harcadı.

Daimler’in en büyük hissedarı

Ayrıca Şubat ayında Li; Alman lüks otomobil üreticisi Daimler’in yüzde 10’luk hissesini satın alarak, şirketin en büyük hissedarı oldu.

Geely’nin planının ilk aşamasında, 200 mühendisin işe alınmasıyla İngiltere’de bulunan Lotus Hethel tesisinin genişletilmesi yer alıyor. Daha sonra, İngiltere’nin West Midlands bölgesinde ikinci bir fabrika ve Coventry’de yeni bir tasarım merkezi kurulması planlanıyor.

Çinli otomobil üreticisi Lotus’u Porsche ve Ferrari ile yarışan lüks bir marka olarak tekrar inşa etmeyi hedefliyor.

Lotus yatırım