Küçük SUV pazarı kızışıyor ülkemizde gelecek vaad ediyor mu?

Sedan otomobiller yerlerini küçük SUV modellerine bırakırken ülkemizde de yoğun ilgi gören modeller pazarın büyük kısmına sahip olabilirler mi?

PAYLAŞ
Küçük SUV pazarı

Küçük SUV pazarı kızışıyor. Sedanların yerini küçük SUV’lar alabilir.

Geçmişten günümüze doğru baktığımızda otomotiv sektöründe dönem dönem belli formdaki modeller rağbet görmüştür. Eskiden Sedan otomobillere gösterilen yoğun ilginin yerini, günümüzde hatchback, MPV ve kompakt SUV modelleri almaya başladı.

Kullanıcıların ilgisinin bu yöne kaymasınında temel nedenlerinden birisi de trafikte yerden yüksek otomobiller ile kendilerini daha güvenli hissetmeleri veya hatchback modeller ile daha rahat manevra yapabilmeleri oluyor.

Özellikle İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız, sarı canavarlara karşı (hafriyat kamyonları) trafiğe yeni alışan insanların büyük zorluklar yaşadığını görebilirsiniz. Bu tür durumlarda bu kişilerin tercihi SUV veya MPV sınıfında yer alan otomobiller oluyor.

Küçük SUV pazarı kızışıyor

Tabii böyle bir talep olunca otomobil markalarıda pazarı değerlendirmek için kompakt SUV ve MPV modellerine ağırlık vermeye başladı. Markalardan birkaç örnek verecek olursak; Seat Arona, Ford EcoSport, Citroen C3 Aircross ve Fiat 500X. Bunlar sadece ilk etapta aklıma gelen birkaç örnek. Biraz daha detaylı düşünürseniz bu listeyi daha da arttırabiliriz.

Konuyu özetleyecek olursam, otomotiv pazarında her ne kadar sedan modeller halen daha iyi satış rakamlarına sahip olsa da, pazar giderek SUV modellerine doğru kayıyor ve ilerleyen dönemlerde yollarda sedan otomobiller yerine ağırlıklı olarak SUV modellerini görebileceğiz.

Markalarında bu konuda yaptıkları hamleleride göz önüne alırsak ve satış rakamları ile bir araya getirdiğimizde bu durumun kaçınılmaz olduğunu söylemek yanlış olmaz.