Konfor mu sürüş güvenliği mi sizin tercihiniz nedir? otostil dergi

Konfor mu yoksa sürüş güvenliği mi sizin için daha önemli?

Konfor mu yoksa sürüş güvenliği mi sizin için daha önemli?

Yazıma başlamadan önce hiçbir marka ve modele bizzat gönderme yapmadığımı, otomobil modellerinin konfor ve sürüş güvenliği performanslarını genel anlamda yorumladığımı belirtmek isterim. Konfor mu sürüş güvenliği mi

Evet yukarıda yaptığım açıklamadan sonra yazımızın asıl konusuna başlayabiliriz. Geçmişten günümüze otomobiller, teknolojik açıdan büyük ilerleme gerçekleştirdi. Peki bu teknolojik iyileşmeler sürücüleri olumlu mu yoksa olumsuz mu etkiledi? Aslında bu sorunun cevabı basit her yenilik bir önceki mevcut teknolojiye göre daha fazla kararlılık ve güvenlik anlamına gelir fakat bazı durumlarda bu değişebilir.

Konfor mu sürüş güvenliği mi yoksa her ikiside mi?

Günümüzde kullandığımız otomobiller artık ileri seviyede güvenlik ve konfor ekipmanları sahipler. Ayarlanabilir süspansiyon sistemleri, direksiyon destekleri, şerit takip asistanlar ve çarpışma önleme sistemleri gibi… Günlük kullanımlarda sürücünün işini kolaylaştıran hatta bir miktar da tembelleştiren bu sistemler, olası bir durumda bize yardım etmek yerine işimizi zorlaştırabiliyor. Örneğin aniden duran bir trafik karşısında bir yan şeride kaçmak zorunda kaldığınızda bazen çarpışma sistemi devreye girip frene bastığında arkadan gelen otomobilin size çarpmasına neden olabiliyor.

Kaza durumu dışında farklı bir durumdan örnek verecek olursam; aşırı yumuşak süspansiyonlar konfor açısından büyük avantajlar sağlarken, sürüş güvenliğinizi olumsuz etkileyebilir. Hız limitleri dahilinde seyahat ederken otomobilin yanal rüzgarlardan fazla etkilenmesini ve şerit içerisinde gezmesine neden olabiliyor. Hatta hızlı girilen virajlarda yürüyen aksam yolu güzel bir şekilde tutarken gövde daha geç tepkiler verip Body Roll dediğimiz salınımlarada neden olabiliyor. Bu ve bunun gibi örnekler konfor tarafından avantaj sağlarken sürüş güvenliğinizi azaltabiliyor.

En iyi otomobillerde aşırı konfor aramak yerine makul miktarda konfor ve maksimum sürüş güvenliğini tercih etmek. Böylece kullandığınız modelden hem daha fazla keyif alabilirsiniz hem de daha güvenlik seyahatler gerçekleştirebilirsiniz.

Ömrüm Tolga Çolak
tolga@otostil.com