Dizel otomatik Kia Sportage beklentileri karşılıyor mu? | OTOSTİL

Dizel otomatik Kia Sportage beklentileri karşılıyor mu?

Dizel otomatik Kia Sportage beklentileri karşılıyor mu?

Kia’nın SUV modeli Tucson geçtiğimiz aylarda makyajlandı ve tazelendi. Ülkemize yüksek fiyatlar yüzünden yeni giriş yapabilen model, tasarımındaki değişiklikler ve yeni motor şanzıman kombinasyonları ile güncelliğini koruyacak. Kia ailesinin 4. Nesil Sportage modeli olan bu otomobilin bir önceki versiyonu 2009 yılında satışa sunulmuştu. Makyaj öncesi modeli 2016 yılında tanıtan Kia, 2018 yılında otomobili güncelleyerek aracın yaşam döngüsünü biraz daha uzatma kararı aldı.

Makyajlı Sportage modelinin tasarımına baktığımızda ızgaranın, tamponları ve farların yenilendiğini görüyoruz. Tasarımsal olarak küçük değişikliklerin yer aldığı ön tarafta otomobilin sis farlarının konumu ve formu da güncellenmiş. Arka tarafında ise stopların ve difüzörün değiştirildiğini görüyoruz. Arka tamponda da ufak değişiklikler mevcut. Sis farları artık tampon ile bütünleşik halde yer alıyor.

Kokpitinde kullanılan malzemelerin kalitesini arttıran Kia, açık renkli kaplama seçeneği ile iç mekana canlılık kazandırmayı hedeflemiş. Kullanılan malzemelerin kaliteli genel anlamda başarılı fakat açık renkli ön konsol kaplamalarına gözünüzün biraz alışması gerekiyor.

Yenilenen Sportage’ın kaputunun altında 1.6 litrelik dizel motor yer alıyor. 136 beygir güç ve 320 Nm tork üretebilen motor, 7 ileri DCT şanzıman ile kombine ediliyor. Otomobili dört tekerlekten çekiş özelliği ile satın aldığınızda, 4×4 sistemi otomobile fazladan 63 kg daha ağırlık ekliyor.

Otomobilin süspansiyonları makyaj öncesine göre iyileştirilmiş. Bağlantı noktalarının açılarının değiştirildiği otomobil, yoldaki kusurları başarılı bir şekilde sönümlemeyi başarıyor hatta kardeşi Tucson’a göre arka taraftaki süspansiyonların açılmaları biraz daha yumuşak bir karaktere sahip.

5 farklı donanım seçeneği ile satışa sunulan otomobili 30 farklı kombinasyon ile satın alınabildiğini açıklayan Kia, müşterileri için fazlasıyla seçenek sunmayı başarıyor.

Ülkemizde dizel otomatik kombinasyonuna Kia Sportage’ı iki farklı çekiş sistemi ile satın alabiliyorsunuz. Önden çekişli makyajlı Sportage 161.500 TL’den satışa sunulurken, dört tekerlekten çekiş özellikli versiyonu 186.500 TL’den başlıyor.

Kia Sportage sürüş izlenimi sonucu

Makyajla beraber yenilenen Sportage en çok beklenen kombinasyonuna kavuştu ve artık dizel otomatik isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır. Kardeşi Tucson ile benzer karakterlere sahip olan model fiyatıyla dikkat çekiyor.

Teknik veriler – Kia Sportage Dizel Otomatik
Motor (tip/silindir sayısı)   Sıralı/4/Dizel
Motor hacmi  1598 cc
Maksimum güç 136 HP-4000 d/d
Maksimum tork    320 Nm- 2000 d/d
Son hız  180 km/s
0-100 km/s hızlanma  11.8 sn
Tüketim (fab. ver.)   4.5/4.7/5.0 lt/100 km