Karşınızda yeni Audi A8 | OTOSTİL

Karşınızda yeni Audi A8

Karşınızda yeni Audi A8

Dışarıdaki en büyük farklar artık birleşik olan arka farlar ve yeni “Singleframe” ön ızgara olarak öne çıkıyor. Ön bölümdeki değişikliklerden birisi de lazerli HD Matrix LED farlar. Lazer sistemi 70 km/s üzerindeki hızlarda aktifleşerek aydınlatma menzilini ikiye katlıyor.

A8’in havalı lazerli farlarından çok daha fazlası kabinde görülüyor. Ingolstadtlı model Virtual Cockpit sisteminin yeni versiyonuyla donatılmış. Audi lügatında dijital gösterge paneli olan bu sistem 1,920 x 720 piksel çözünürlüğündeki ekranında önemli araç bilgilerini sergiliyor. 10.5 inç boyutlu merkezi bilgi eğlence sistemi ise neredeyse konsol içerisinde kaybolmuş. Yeni A8’deki en büyük fark, güncel modelde görülen düğmelerin yerini kapasitif tuşların almış olması. Audi’nin yeni MMI sistemi daha çok dokunmatik ekran ve ses komutları üzerinden işliyor ancak bazı temel menüler direksiyon üzerinden kontrol edilebiliyor. Komutların girişi ve gerçekleştirilmesi ise sürücüye ses ve dokunma yoluyla bildirilecek.

Komut konusunu açmak lazım çünkü bunlardan çok var. Audi, yeni A8’de 41 farklı sürüş asistan sisteminin bulunduğunu söyledi. Altı farklı kullanıcı profili sunan MMI’da ise 400 farklı işlev yer alıyor. Bunlardan bazıları öğrenme özelliğine sahip “akıllı” navigasyon sistemi, opsiyonel head-up display’in ayarları, akıllı telefon bağlantısı, kamera ve sensör ayarları, arka bölümde ilk defa 3D ses sunan ses sisteminin ayarları ve çok daha fazlası.

Yeni A8, lazer tarayıcılarla birlikte radar ve diğer sensörleri kullanarak aracın çevresini algılamasını sağlayabiliyor. Alman üretici, bu sayede yavaş akan trafikte sürücülerin direksiyondan ellerini tamamen çekmesine imkan verdiğinin altını çizdi. 60 km/s hızın altında A8, kendi kendini sürebiliyor. Otonom sistem sayesinde A8, araçta sürücü olmadan park işlemini gerçekleştirilebiliyor. Akıllı telefon üzerinden aktifleştirilen sistem, sürücü tarafından uzaktan izlenebiliyor.

Mekanik kanattaki en büyük değişiklik, tüm A8’lerin artık birer hibrit olması. Bir çift turbo beslemeli V6 motorla – 3.0 TFSI (340 HP) ve 3.0 TDI (290 HP) – sunulacak olan A8, “hafif” hibrit sistemi sayesinde motor devrede olmadan 55-160 km/s arasında “coasting” yani süzülme modunda ilerleyebilecek. Audi, ileri aşamada 4.0 litrelik V8 motorların hem benzin, hem de dizel seçenekleriyle sunulacağını belirtirken W12 modelinin ve e-Tron adlı plug-in hibrit türevinin de geleceğini açıkladı. A8, gücünü yeni geliştirilen 8 ileri tiptronik şanzıman vasıtasıyla dört tekerleğe birden iletecek.

Yeni Audi A8’in satışları sonbahar aylarında Almanya’da başlayacak.  Aracin satıs fiyatının 90 bin Euro’dan baslayacaği belirtiliyor.