Jeep Wrangler Cabrio SUV istilası başlattı | OTOSTİL

Jeep Wrangler Cabrio SUV istilası başlattı

Jeep Wrangler Cabrio SUV istilası başlattı

Şu anda bir iki marka dışında seçeneğin bulunmadığı cabriolet SUV’lar yakın zamanda en çok tercih edilen üstü açık modeller olacak.

Tüm dünyadaki düşük satışları ve genellikle sahiplerinin 2. otomobilleri olması nedeniyle popülaritesini kaybeden cabriolet sınıfında taşlar yerinden oynayacak. Lider açılır tavan üreticisi Haartz Company’e göre önümüzdeki süreçte klasik cabriolet ve roadster modellere olan talep daha da düşecek ve belki de bu araçlar üretilmeyecek. Sadece coupe ile yola devam edilecek. Ancak üstü açık araçlara olan talep SUV’larla ekarte edilecek.

Buna neden olarak da şu anda ABD’de en çok satılan üstü açık modelin Jeep Wrangler olması gösteriliyor. Şu anda Range Rover Evoque modelinin de satışta olmasına rağmen modelin yüksek satış fiyatı onun tercih edilmesini zorlaştırıyor. Buna karşılık Nissan’ın Murano CrossCabriolet gibi kötü bir denemesi olması da bu sınıfın büyümesine engel değil.

Üstü açık araç sahiplerinin daha fazla yaşam alanı, daha fazla bagaj kapasitesi ve günlük kullanıma daha fazla uygunluk istemeleri nedeniyle bu tarz bir değişikliğin olacağını belirten Haartz yetkililerine göre firmalar şimdiden bu konuda çalışmalara başlamış bile. Kısa süre sonra Land Rover Defender veya Ford Bronco’nun üstü açık versiyonlarıyla birlikte Porsche Macan Cabriolet’yi görürsek şaşırmamalıyız.

Haartz’a göre belki birkaç üretici bu geçişte elektrikli tava mekanizması yerine ilk etapta Wrangler’da olduğu gibi çıkarılabilir tavan tercih edebilir ancak bu sadece kısa süre için kabul görecek bir uygulama olacak ve elektrikli kumaş tavanlı SUV’lar hayatımıza girecek.