Hyundai Kona Eylül'de geliyor. Kaç para? Küçük SUV Hyundai Kona

Hyundai Kona Eylül’de geliyor

Hyundai Kona Eylül’de geliyor

Hyundai’nin ilk global küçük SUV modeli olan Kona, özellikle tasarımıyla dikkat çekiyor. Her ne kadar küçük sınıfa ait olsa da tasarımıyla olduğundan daha büyük algılanıyor. Hyundai Kona Eylül ayında yollarda olacak.
Daha önce çıkan casus fotoğraflarla büyük benzerlikler taşıyan Kona’nın ön kısmında kısık yapılı farlar, büyük havalandırma kanalları, önden başlayarak arkaya doğru uzanan plastik kaplamaları ve farlarla uyumlu stopları dikkat çekiyor.
Profilden i20 Active modeliyle benzerlikler taşıyan Hyundai Kona, siyah renkli tavanıyla sportif görünümünü de pekiştirmiş.
Tamamen yeni bir kompakt SUV platformu üzerine inşa edilen Hyundai Kona versiyona göre 4 tekerlekten çekiş sistemiyle de donatılabilecek. Toplam uzunluğu 4165 mm olan Kona’nın dingil mesafesi ise 2600 mm.
Pazarlara göre değişkenlik göstermekle birlikte Kona’da dizel ve benzinli motorlar görev yapacak. Araçta giriş modeli 1.0 litrelik turbo destekli motor olacak ve bu güç ünitesi Kona’ya 120 HP güç sağlayacak. 181 km/s hıza ulaşan bu motor seçeneği ile Kona, 12 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayacak.
Kısa süre önce tanıtılan 1.6 litrelik T-GDI motorun ise Hyundai Kona’nın en çok tercih edilen güç ünitesi olması bekleniyor. 177 HP’lik gücü ile 7.7 saniyede 100 km/s hıza ulaşan bu motor ile Kona 210 km/s maksimum hıza erişebiliyor. 265 Nm tork üreten bu motorda tüketicilere DCT vites kutusu da sunuluyor.
Ülkemizde çok tercih edilmeyecek olsa da Kona’nın en hacimli motoru ise 2.0 litrelik benzinli motor olacak. 149HP güç ve 179 Nm tork üreten bu motor ile model 194 km/s maksimum hıza ulaşıp durağan halden 100 km/s hıza ulaşmak için 10 saniyeye ihtiyaç duyacak.
Hyundai Kona’nın dizel ürün gamında ise yük 1.6 litrelik ünitenin omuzlarında olacak. Ancak bu motor seçeneği tüm pazarlarda sunulmayacak. Avrupa’da da belirli ülkeler bu güç ünitesini satın alabilecek.
Opsiyonel olarak alınabilen 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olan Kona’da yeni platform sayesinde ön ve arka yürüyen aksam da yeniden hazırlanmış. Önde McPherson tipi bağımsız ünite kullanılırken arkada iki ve dört tekerlekten çekiş için optimum denge sağlayan bileşenlere yer verilmiş.
Hyundai Kona’yı tanıttığı anda bu araç için özel bir seri de hazırladığını belirtti. Marvel’in ünlü kahramanı Iron Man ismini taşıyan özel seri standart modelden 40 mm daha geniş gövdeye sahip. Ayrıca bu araçta 19 inçlik jantlar kullanılıyor.

Hyundai Kona

Hyundai Kona

Hyundai Kona