Hyundai Avrupa’da liderlik için SUV’lara güveniyor. Araba Dergisi otostil

Hyundai Avrupa’da liderlik için SUV’lara güveniyor

Hyundai Avrupa’da liderlik için SUV’lara güveniyor

2019 yılına kadar Avrupa’da sattığı SUV sayısını ikiye katlayıp dörde ulaşmak, 2021 yılına kadar da Crossover sayısını artırmak isteyen Hyundai model sayısındaki bu artışla birlikte Avrupa’da en çok tercih edilen Uzakdoğulu olmak istiyor. Japon üreticileri geçmeyi hedefleyen marka bu operasyona da Kona ile start vermiş oldu.

Bu yıl sonuna doğru Avrupa’da satışa sunulacak olan Kona’yı 2019 yılında yeni bir küçük SUV izleyecek. Santa Fe’den büyük bir SUV ise ürün gamına 2019 yılında dahil olacak.

Şu anda Hyundai’nin Avrupa’daki satışlarının %35’ini oluşturan SUV’ların yeni modellerin eklenmesiyle hatırı sayılır biçimde büyümesi hedefleniyor.

Hyundai’nin kardeş markası Kia’nın Avrupa’da Hyundai’den 3 kat daha hızlı büyümesi sayesinde de grubun istediği büyümeyi yakalamakta zorlanmayacağı belirtiliyor.

En büyük rakiplerden Nissan’ın toplam satışları içinde SUV’ların oranı %70 iken, Toyota’da bu oran % 30 seviyesinde seyrediyor.

Hyundai’nin i10 modeli üzerine inşa edeceği yeni SUV modelinin en riskli model olduğu konuşuluyor. Üreticilerin araçlarını büyütmeyi tercih ettiği bir ortamda Hyundai’nin mini sınıf platformunu kullanan bir SUV modelinin tüketicilerden nasıl tepki göreceğini şimdilik kimse kestiremiyor.