Honda TypeR otostil video test araba testi otostil dergisi 2018

Honda Civic Type R otostil testinden nasıl ayrıldı?

Honda Civic Type R otostil testinden nasıl ayrıldı?

Honda Civic Type R’da eski nesilde olduğu gibi 2.0 litrelik bir ünite görev yapıyor. Ancak araç artık turbo beslemeye sahip. Bu motor 320 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. Kalplerin dayanmayacağı bu aracı Mert Duran ve Murat Tosun test etti. Honda TypeR otostil video test

Honda Civic Type R eskiden olduğu gibi yine çok iddialı ve bu sefer bütün iddiasını bir üst seviyeye taşımayı da başarmış. Hem yeni altyapı hem de kapsamlı elektronik sayesinde bu otomobil diliniz damağınızı kurutmayı başaracak bir yapıya sahip. Dahası geniş bir bagaj ve arka koltuk sayesinde ateşli babalar için aile kullanımına bile uygun görünüyor.

Honda Civic Type R tasarımı ateş gibi

Son derece agresif hatlarıyla dikkat çeken Type R’ın dış tasarımı, aracın güç, performans ve çeviklik için yaratıldığını gösteriyor. Yarış pistlerinde de yerini alan Honda efsanesi Type R, neresinden bakılırsa bakılsın güçlü olduğunu hissettiriyor. Petekli büyük panjurundan kırmızı zemin üzerine işlenmiş Honda logosu ve Type R yazısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi biliyor. Öte yandan tamponun alt kısmında bulunan ikinci bir ızgara, aracın sportif genlerinin mirası niteliğinde. Far içi altları ve tampon diplerindeki siyah eklentilerle bir ralli aracından farksız olan Honda Type R kesinlikle çok havalı duruyor. Honda TypeR otostil video test

Kırmızı detaylarla renklenmiş

Aracın iç mekanında direksiyon simidi, koltuklar ve kırmızı detaylar dışında hatchback versiyonla aynı, sedanla da büyük benzerlik taşıyor. Vites kolunun alüminyum topuzu eskiden olduğu gibi bugün de çok şık bir detay. Bunun dışında tüm kullanışlılık, malzeme ve işçilik konularında normal Civic’in izinden gidiyor ve bu da neresinden bakarsanız bakın çok iyi bir haber. Bunlardan en çok dikkat çekeni spor otomobil ile adeta özdeşleşen kırmızı renk. Aracın gücünü ve ne kadar ateşli olduğunu ifade eden kırmızı renk birçok noktada kullanılmış. Direksiyon simidi, ön konsol, koltuklar, gösterge paneli ve hatta emniyet kemerinde bile kırmızıyı görebiliyoruz.

Yaşam alanı daha geniş

Honda Civic Type R’in yaşam alanına baktığımızda ise bir önceki nesline göre uzayan dingil mesafesi sayesinde önde ve arkada yolculuk yapmak artık daha rahat. Type R’in rahat olan kırmızı spor koltukları yan destekleriyle hız denemelerinde sürücüsünün çok iyi kavrıyor.

320 beygir güç üretiyor

Honda Civic Type R’da eski nesilde olduğu gibi 2.0 litrelik bir ünite görev yapıyor. Ancak araç artık turbo beslemeye sahip. Bu motor 320 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. Araçta 6 ileri manuel şanzıman yer alırken 0 – 100 km/s hızlanması 5.8 saniyede tamamlanırken, maksimum hız ise 272 km/s olarak açıklanıyor. Bu yüksek performansa karşılık ortalama 7.7 litrelik tüketim açıklanıyor. Bizim testimiz boyunca Type R ortalama 9.7 litrelik bir değer gösterdi. Bu araçta sakin kalmak çok zor, o yüzden de tüketim yükselmeye meyilli. honda civic typer testi otostil

Güç kesintisiz sürüyor

Kemikli vitesleri özleyenler için çok iyi bir şanzımana sahip olan Type R, ilk hareket anından itibaren yüksek bir ivmelenme isteği sunuyor. Aracın ürettiği yüksek güç neredeyse kesintisiz olarak kullanıma sunulmuş. Bunu da araçla hızlı bir kalkış yaptığınız anda yediğiniz G kuvveti ile çok iyi anlıyorsunuz. Type R, sahip olduğu güçle kendisinden çok daha pahalı pek çok üst modeli geride bırakmayı başarıyor.

Üç farklı sürüş moduna sahip

Type R da 3 adet sürüş modu bulunuyor. Bunlar Comfort, Sport ve R+ modu. Comfort modunda süspansiyon tepkileri ve direksiyon sistemi yumuşuyor ve günlük kullanıma daha uygun hale geliyor. Sport modda ise konfor ile dinamizm arasında ideal bir denge sunulurken, önceki nesil Civic Type R’daki standart ve R modlarının arasında bir karakteristik sunuyor. R+ sürüş modu tamamen pist kullanımı göz önünde bulundurularak programlanmış durumda. Motor tepkileri hassaslaşırken tork eğrisi çok daha agresif ve performans odaklı bir karakteristik sergiliyor.

Honda TypeR

Honda Civic TypeR otostil video test

Honda TypeR

Honda Civic TypeR otostil video test

Honda TypeR

Honda Civic TypeR otostil video test

Honda TypeR otostil video test