Honda Jazz test küçük cep herkülü Honda Türkiye otostil dergi

Kendi küçük kalbi büyük Japon

Kendi küçük kalbi büyük Japon

Honda’nın küçük hatchback modeli Jazz, yenilenen tasarımı ile daha maskülen bir tasarıma kavuştu. Önceden daha çok kadın kullanıcılara hitap eden model, artık üniversite öğrencileri içinde ilgi çekici bir model olmayı başardı.

Jazz’ın tasarımında abisi Civic’ten izler görebilirsiniz. Özellikle ön tarafın tasarımı adeta bir samuray savaşçısını andırıyor. Arka tarafında ise otomobilin ön tarafındaki kadar iddialı bir tasarım yer almıyor. Ön taraftan farklı olarak daha yumuşak hatlara sahip olan arka taraf otomobilin tasarımındaki sportiflik algısını arttıran detaylar arasında.

Atmosferik motor yeterli performansa sahip

Bu ufak oyuncunun kaputunun altında 1.5 litrelik atmosferik motor yer alıyor. CVT şanzıman ile kombine edilen motorun performansı tatmin edici. Özellikle gaz pedalına uyguladınız tepkiye göre sizi hızlı bir cevap verebiliyor. Tabii bunu ilk kalkış ve düşük hızlarda yaptığını hatırlatalım. Sonuçta o spor bir otomobil değil.

Direksiyonu hissiyatı alıştığımız Honda seviyesinde. Ne çok hisli ne de çok hissiz olması gerektiği gibi. Süspansiyonları ise yoldaki kusurları biraz sert sönümlüyor. Bu da onun konfor tarafından biraz taviz vermesine neden oluyor.

Şehir içi kullanımlar için oldukça pratik olan otomobil ile park sorunu çok fazla yaşamıyorsunuz. Özellikle ferah kokpitin avantajını park manevralarında hissediyorsunuz. Jazz’ın bütün kenarlarını oturduğunuz yerden kontrol edebiliyorsunuz.

Boyutları her ne kadar ufak olsa da, Jazz kullanışlılığı ile öne çıkan bir otomobil. Hatta Honda, bu noktada kullanıcıları için elinden geleni yapmış. Direksiyonun sol tarafına bir adet bardaklık yerleştirmiş. Ön konsoldaki kontroller hemen elinizin altında yer alıyor. Ayrıca arka koltukların isterseniz sırtlıklarını yatırabiliyorsunuz, isterseniz de oturduğunuz minderleri yukarı kaldırabiliyorsunuz. Böylece bagaja sığmayan eşyalarınızı kabine rahatlıkla sığdırabiliyorsunuz.

Böyle modern ve kullanışlı otomobilde, klasik klima kontrolleri yerine dijital bir klima sisteminin olmasını tercih ederdik. Dijital klima kontrolleri otomobilin içerisini daha teknolojik olmasına yardımcı olacaktı. Fakat Honda bu noktada dayanıklılık kısmında işi garantiye almak için eski tip kontrollere yer vermeyi tercih etmiş.

Honda Jazz’ın 1.5 litrelik motorunda tek donanım seviyesi bulunuyor. Dynamic olarak adlandırılan donanım paketine sahip olan test otomobilimiz, 104.000 TL fiyat etiketine sahip. 1.3 litrelik atmosferik motorlu versiyonda ise Elegance donanınım paketi de 1.5 ile aynı fiyattan satışa sunuluyor.

Honda Jazz test sonucu

Özetle Jazz, sadece kadınların değil gençlerinde ilgisini çeken bir otomobil olmuş. Sportif tasarımı onun rakiplerinin karşısında konumu güçlendiriyor. Ayrıca kullanışlılığı da bu ufaklığın en büyük artılarından.

TEKNİK VERİLER                 Honda Jazz 
Motor (tip/silindir sayısı)                 Sıralı /4/Benzin
Yerleşim                 Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı     16/2
Motor hacmi      1498 cc
Maksimum güç 130 HP-6600 d/d
Maksimum tork                 155 Nm-4600 d/d
Son hız                    190 km/s
0-100 km/s hızlanma       10.0 sn
Şanzıman              CVT
Aktarma                Önden çekiş
Frenler (ön/arka)                Hava soğutmalı disk/ disk
Lastikler                 185/55 R16
Depo kapasitesi                   40 lt
Bagaj kapasitesi  354 lt
Ağırlık              1196 kg
Tüketim (fab. ver.)             4.9/5.4/6.4 lt/100 km
Uzunluk                 4051 mm
Genişlik                   1694 mm
Yükseklik                1541 mm
Aks mesafesi        2530 mm
Fiyat       104.850 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn)               9.2
0-400 m (sn)       18.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m)          39.3
100-0 km/s fren (sıcak)(m)             39.6
Gürültü 100 km/s (dB)   66
Test tüketimi (lt/100 km)                7.5         
Menzil (km)          650

Honda Jazz test Honda Jazz test