Honda'lar binaların arkasından gelen otomobilleri görebilecek Smart Intersection

Honda’lar binaların arkasından gelen otomobilleri görebilecek

Honda’lar binaların arkasından gelen otomobilleri görebilecek

Honda; otomobillerin binaların, duvarların ve kesişme noktalarının arkasındaki engelleri görmesini sağlayan “Smart Intersection” adını verdiği bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde bir gün tüm Honda araçları, köşelerden ve binaların ardından gelen araçları görüp sürücüsünü uyarabilecek.

Honda Smart Intersection Teknolojisi, Honda’nın patentli nesne tanıma yazılımı ve kesişme kameralarıyla iletişim kurması için özel bir sistem kullanıyor. Kameralar, kesişme noktalarını kuş bakışı olarak görerek; kavşaktaki trafiği, yayaları ve diğer engelleri belirliyor. V2X adı verilen ve 2021 yılında pazara sunulması planlanan; otomobillerin birbirleriyle iletişim kurdukları teknolojiye entegre olarak çalışacak bu yeni teknoloji sayesinde, özel kısa menzilli iletişim sinyalleri aracılığıyla araçlar birbirlerinden haberdar olacak. Birbirine bağlantılı araçlar, kamera beslemesinden gelen bilgileri çözecek ve sürücünün önüne çıkabilecek araçlar konusunda uyarı verecek.

Uyarılar, sürücülerin harekete geçmesini sağlayacak ve olası çarpışmaları önleyecek sesli ve görsel sinyallerden oluşuyor. Honda, geçtiğimiz günlerde Ohio’da bu teknolojiyi sergilerken; yılda yaklaşık 35 bin trafik ölümünün yaklaşık yüzde 20’sinin kesişme noktalarında meydana gelen kazalardan kaynaklı olduğunu söyledi. Ek olarak Honda, kazaların yüzde 40’ının kesişme noktalarında gerçekleştiğini belirtti.