Artık daha teknolojik yerli Honda Civic’i test ettik

Honda Civic, çok uzun bir süredir hayatımızda ve her nesliyle daha da evrimleşiyor. Şimdi ise yapılan küçük dokunuşlarla canlandı ve tazelendi.

PAYLAŞ

Ülkemizde de üretilen Honda Civic, geçtiğimiz aylarda bir makyaj operasyonuna tabi tutuldu ve daha da teknolojik bir otomobil halini aldı.

1Tasarım çok değişmedi

Yenilenen sportif ön tampon ve jantlar Civic Sedan’ı biraz daha sportif bir görünüme kavuştururken, aktif güvenlik ve sürüş destek sistemleriyle olası bir çarpışma anında oluşan enerjiyi gövde iskeletinde emerek, kabin içini maksimum düzeyde korumaya alıyor.

2İç mekan elden geçirilmiş

Yeni Civic’in iç mekanında makyaj öncesi tüketicilerin istekleri göz önüne alınarak yenilenmiş. Bunu müzik sisteminin etrafında yer alan butonlardan ve göstergedeki küçük değişikliklerde görüyoruz. Ergonomisi artan kokpit konfor konusunda olumlu yönde etkili olmuş. Ön koltuklar ve arka koltuk konfor konusunda başarılı. 519 lt olan bagaj hacmi de sınıfındaki birçok rakibinden daha üstün. Honda’nın aktif yol tutuş destek sistemi (AHA) yol koşulları ve sürüş stili göz önüne alınarak Avrupa pazarı için optimize edilmiş. Sistem hassas ve direkt tepki veren yapısıyla orta ve yüksek hızlardaki yumuşak ve sert direksiyon hareketlerinde daha güvenli bir sürüş hissi veriyor.

3Güvenlik yine ön planda

Honda’nın ‘Herkes için güvenlik – Safety for Everyone’ yaklaşımının yansıması olarak Civic’te kapsamlı aktif ve pasif güvenlik donanımları kullanıma sunuluyor. Yeni Honda Civic’te aktif Honda Sensing Executive + versiyonunda standart olarak yer alıyor. Honda Sensing teknolojisi; fren desteğine sahip çarpışma hafifletici fren sistemi (Collision Mitigation Braking System), şerit takip uyarı sistemi, şeritte tutma asistanı (Road Departure Mitigation), şerit koruma destek sistemi, düşük hızda takip özelliğine sahip uyarlanabilir hız sabitleyici sistemi dışında ayrıca kör nokta uyarı sistemi, çapraz trafik uyarı sistemi, 130 ve 180 derece dışında kuş bakışı olmak üzere çok açılı geri görüş kamerası ve lastik basınç ikaz sistemi olmak üzere kapsamlı güvenlik donanımlarını beraberinde getiriyor.

4Artık RS yok!

Honda makyajlı Civic modelinde daha önce RS versiyonunda gördüğümüz 1.5 litrelik benzinli motoru kullanmayı tercih etmiş. Bu 1.5 litrelik motora 6 ileri CVT şanzıman eşlik ediyor. 1.5 lt’lik motor 182 HP güç ve 220 Nm tork sunuluyor. Fabrika verilerine göre araç 0 – 100 km/s’ye 8.2 saniyede ulaşıyor. Yine fabrika verilerine göre ortalama yakıt 5.7 litre olarak açıklanmış. Ancak aracın yüksek performansının da etkisiyle gaz pedalına nazik davranmak çok zor ve bu nedenle tüketim 8 litrenin altına biraz zor iniyor. Yine de tüketim önceki nesil Civic Sedan modellerini düşündüğümüzde önemli ölçüde azalmış.

5Ah bir de CVT olmasa!

Civic’in gücü yüksek olsa da CVT şanzıman nedeniyle önemli güç kayıpları yaşanıyor. Sorunsuzluğu ile bilinen CVT vites kutusu motor gücünden çalıyor. Buna karşılık ara hızlanmalar konusunda eski kutulara kıyasla çok daha atak bir yapıya sahip.

Honda Civic Sedan makyajlı versiyonunda ses yalıtımı konusunda kendini oldukça geliştiren bir otomobil olmuş. Model neredeyse bütün bölümlerinde yalıtım malzemeleri ile donatılmış. Bu nedenle içeriye çok fazla ses yansımıyor.

Sportif bir sedan olmasından ötürü hafif sert ayarlı bir süspansiyon sistemiyle donatılan Civic Sedan, buna karşılık iç mekana çok fazla darbe hissettirmiyor. Direksiyon kutusu da ister konforlu isterseniz de performanslı kullanımı tercih edin oldukça iyi işler başarıyor.

6Sonuç

Geçirdiği makyaj ile daha konforlu bir otomobil halini alan Honda Civic Sedan aynı zamanda Türkiye’de üretilen en güçlü otomobil olması nedeniyle gurur verici bir model. Geniş yaşam alanı, zengin donanımı, dikkat çekici dış tasarımı ve yüksek marka imajı sayesinde Civic, aldığı parayı sonuna kadar hak ediyor.

7Teknik veriler Honda Civic Sedan

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1498 cc

Maksimum güç 182 HP-6000 d/d

Maksimum tork               220 Nm-1700 d/d

Son hız 200 km/s

0-100 km/s hızlanma 8.2 sn

Şanzıman CVT

Aktarma              Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 215/50 R17

Depo kapasitesi 46 lt

Bagaj hacmi 519 lt

Ağırlık 1388 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.7/5.7/7.5 lt/100 km

Uzunluk 4658 mm

Genişlik 1799 mm

Yükseklik 1407 mm

Aks mesafesi 2698 mm

Fiyat 178.600TL

Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            8.3

0-400 m (sn)      19.2

100-0 km/s fren (soğuk)(m)       39.4

100-0 km/s fren (sıcak)(m)         39.7

Gürültü 100 km/s (dB)  66

Test tüketimi (lt/100 km)             8.9

Menzil (km)       517

Yazı Mert Duran Fotoğraf Oktay Erginoğlu