Honda Civic 2018 fiyat listesi Civic kaç para otostil dergisi

Pazar küçülüyor ama Honda rekora gidiyor

Pazar küçülüyor ama Honda rekora gidiyor

Honda Civic 2018 yılına iyi bir başlangıç yaptı. Model şu anda en çok tercih edilen modellerden. Üstelik yoğun bir karalama kampanyasına rağmen.

2017 Ocak-Haziran döneminde 306 bin, bu yıl aynı dönemde yüzde 10 kayıpla 276 bin otomobil satışının gerçekleştiği pazarda Honda Türkiye ise yüzde 10 büyüme ile 12 bin 800 adetlik satışını 14 bin 100 adede taşımayı başarmış.

Honda’nın Civic modeli sayesinde elde ettiği bu rakamlarla birlikte markanın şu anda en çok satış yapan markalar arasında 14 bin 59 adetle 8. sırada yer alması da alkışı hak ediyor.

Haziran ayında 2515 adet satış yaparak Top10 listesinde kendisine 6. sırada yer bulan Honda, ODD’ye açıklanan filo hariç satışlarda da Ocak-Mayıs döneminde 10 bin 953 adetle Volkswagen ve Renault’nun ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Civic liderliği getirdi

Bir diğer dikkat çeken rakamsa Ocak-Mayıs arasındaki C segmenti satışları. Şu anda Honda, Civic ile bu kategoride 9 bin 445 ile üçüncü sırada iken, filo hariç satışlarda 8 bin 950 adetle lider durumda. Ülkemizde üretilen Civic, bu sonuçlara göre binek kullanıcıların kalbini fethetmeye başarmış.

Karalama kampanyası tutmadı

Bir süredir sosyal medyada Civic ile ilgili bir karalama kampanyası olduğunu görüyorum. Araçlarda göçük problemi olduğu söyleniyor. Zaten Honda Türkiye yetkilileri bu tarz bir sorunun kısıtlı miktarda araçta olduğunu kabul etmiş durumda. Ancak gelin görün ki internette bu konuda kurulan gruplara satılan araç sayısının 10 katı kadar kişi abone olmuş. Yani teorik olarak bu mümkün değil. Aracı satın almayanlar bile bu gruplara üye olarak sanki kendi araçlarında bu tarz bir sorun varmış gibi davranıyorlar. Hatta Honda yetkililerini dava açmakla tehdit eden ancak aslında aracı olmayanların bile olduğunu bizzat biliyorum. Elbette bu sorun hafife alınacak bir durum değil ancak yetkililer bu durumla ilgili açıklama yapıp, sorumluluklarını göstermişler. Buna karşılık ne yazık ki bu kadar gürültü can güvenliğini daha fazla etkileyen Takata hava yastığı veya sağlığımızı tehdit eden emisyon skandalında çıkmadı.

Yapılan yorumlara baktığımda ise birbirinin aynı yazıları görüyorum. Yani burada organize bir durum olduğu çok belli. Belki komplo teorisi gibi gelecek ama Civic Sedan’ın bu yüksek satış adetlerini gören bir rakip firma bence bu işi böylesine kurcaladı ve büyümesini istedi. Ancak gelin görün ki hevesi kursağında kalmış olacak ki tüketiciyi kandıramadı ve Honda Civic şu anda en çok satılan model listesinde yer alıyor.

Ne diyelim müşteri daima haklıdır; filo dışında da bu kadar tercih edildiğine göre Civic gerçekten iyi bir otomobil ve Honda bu işi çözmüş.