Gelişen teknolojiler çocukluğumuzu unutturdu | OTOSTİL

Gelişen teknolojiler çocukluğumuzu unutturdu

Gelişen teknolojiler çocukluğumuzu unutturdu

Otomotiv sektöründeki hızlı yenilikler beraberinde hayatımızı kolaylaştırmış olsa da eskiden beri süregelen pek çok davranışı da değiştirdi. Örneğin artık camı elle açmıyoruz, camları buğu yaptı diye bezle camı silmiyoruz vb. İşte unuttuğumuz o eski alışkanlıklar ve araçlardaki donanımlar.

Camı elle açma

Elektrikli camlar bu kadar popüler değilken otomobillerin camını resimdeki gibi kolu çevirerek açıyorduk. Yaklaşık 20 yıl önce yaygınlaşmaya başlayan elektrikli camlar artık her araçta standart donanıma eklenmiş durumda. İlk zamanlarda sonradan araçlara eklenen elektrikli mekanizmalar yıllar içinde ucuzladığı için artık kimse cam açmak için uğraşmıyor ve neredeyse  araçların %90’ınından fazlasında tüm camlar elektrikli hale geldi.

cam-acma

 

Direksiyon kilidi

Kimin bir tanıdığının otomobili çalınmamıştır ki? Çok yaygın olan oto hırsızlığı artık araçlardaki immobiliser sistem sayesinde en aza indirgenmiş durumda. Elbette hala bu sisteme rağmen hırsızlıklar olsa da eskiye kıyasla sayıları oldukça azaldı. Her Türk tüketicisinin en az 1 kez satın aldığı direksiyon kilidi günümüzde neredeyse hiç satın alınmıyor. Bazı kötü niyetli kişiler bu kilitleri olası trafik tartışmalarında silah olarak kullanmaya kalktığı için trafik ekipleri artık bu kilitleri olan araç sahiplerine ceza yazıp gerekirse daha büyük yaptırımlar da uyguluyor.

direksiyon kilidi

 

Kızaklı oto teybi

Bir dönem damga “oto faresi” deyimi araç müzik sistemleri nedeniyle hayatımıza girmişti. Araçların müzik sistemlerini ya da bilinen adıyla teyp’lerini çalan hırsızlar nedeniyle tüketiciler tercihlerini hep kızaklı oto teyplerinden yana kullanmışlardı. Ancak günümüzdeki gibi konsola monte edilmiş sistemlerin kullanılmasıyla bu müzik sistemleri de gözden düştü. Şu anda ülkemize ithal edilen araçların tamamında müzik sistemi bulunuyor. En fazla bazı tüketiciler navigasyonsuz ekranlar yerine OEM ürünlerle araçlarının multimedya özelliklerini geliştiriyor. İlk ürünlerde komple kızaklı olan oto teypler daha sonra sadece “kafası” olarak adlandırılan ön paneli çıkan ürünlere pazarı kaptırmış olsa da hırsızların bu ürünlerin araçlarda kalan gövdesini çalmaya başlamasıyla popülerliğini kaybetmişti.

arac-muzik

 

Buğu yapan camı silmek

Çocukluğumuzda arka koltukta otururken hangimiz arka camı silmemiştir ki? Bütün araçların torpido ya da kol dayamasının içinde mutlaka bir bez olur ve kışın sık sık buğu yapan camlar silinirdi. Ancak klimaların yaygınlaşması ve araçların yalıtım konusunda çok daha iyi bir hale gelmesi artık camları silmeyi de unutturdu. Artık arka cam rezistansını devreye almak veya klimada ön cam tuşuna basmak saniyeler içinde buğudan kurtulmayı sağlıyor.

bugulu-cam