Gölcüklü Ford Sedan yakalandı

Ford’un küçük sedanını ve Courier ’yi testte yakaladık

Ford’un küçük sedanını ve Courier ’yi testte yakaladık

Ticari araç denilince akla ilk gelen markalardan olan ve ülkemizde de üretim yapan, son iki yıldır ise otomobil vurgusunu ön plana çıkartıp bu yıl da “Bir Başka” kampanyası ile bu vurguyu zirveye taşıyan Ford Türkiye, Escort modeli ile birlikte ülkemizde binek üretimini de sonlandırmıştı. Anlaşılan bu yeni sedan ile birlikte Ford yeniden yerli binek modelleri ürün gamına ekleyecek. Yeni Ford Sedan Gölcük Fabrikası’na gelmiş görünüyor.

Casus fotoğraflarını yakaladığımız araç Ford Figo Concept’in seri üretim hali olacağa benziyor. Bu aracın konsept halinin pek çok farklı pazarda sunulacağı daha önce açıklanmıştı.  Zaten yakaladığımız aracın sağdan direksiyonlu olması da global bir model olacağının en önemli kanıtı. Aracın genel boyutları dikkate alındığında tam ülkemize uygun bir otomobil olacağına kuşku yok. Her ne kadar araç kamuflajlı olsa da ana hatları fark ediliyordu. Özellikle radyatör ızgarasının büyük yapısı ve farlara ayrılan geniş alan Ford’un sportif görünüm detaylarını pekiştiriyor. Arka tasarımda ise önlere kıyasla stoplar için daha küçük alan ayrıldığı ilk anda fark ediliyor.

Geniş camları sayesinde ferahlık konusunda bir sıkıntı yaşatmayacağı belli olan aracın iç mekanı ise kalın bir örtüyle çevriliydi. Ancak Ford modelinde gördüğümüz havalandırma kanalları ve ekran yeri iç mekan tasarımında ortak parçaların kullanılacağına işaret ediyor.

Figo’da 1.2 litrelik benzinli ve 1.5 litrelik dizel motorlar görev yapacak. Aracın şanzımanlarında ise manuel vites kutuları görev yapacak. Sadece Ford’un kısa süre önce ürün gamına dahil ettiği 1.5 litrelik benzinli motor bu araçta Powershift çift kavramalı vites kutusu ile alınabilecek.

Ford Gölcük Sedan

Ford Gölcük Sedan

Ford Gölcük Sedan

Courier makyajlanıyor

Yeni Ford courier

Figo’yu yakaladığımız anda arkasında test plakası ile seyir halinde olan Courier ise markanın ülkemiz için bir başka önemli yeniliği olacak. Aracın sadece ön kısmındaki kamuflajdan anlaşılıyor ki başta farlar ve ön tampon olmak üzere Courier’nin yüzü gençleştirmeye tabi tutulacak. Ülkemizin en çok tercih edilen ticari araç modellerinden olan Courier’nin bu operasyonu görünen o ki kısa sürede hayata geçecek ve yeni model yılı birlikte araç makyajlı olarak pazarlanacak.