Ford Kuga test sonuçları tam da beklediğimiz gibi çıktı OTOSTİL

Ford Kuga nihayet olması gerektiği gibi

Ford Kuga nihayet olması gerektiği gibi

Ford Kuga baştan aşağı yenilendi ve sonunda arzu edilen bir model halini aldı. Önceki modellerde ne kadar eksiği varsa iyileştirmelerin yapıldığı araçta bu kez kusur bulmak gerçekten çok zor.

2020’de model atağı ile iyi bir yıl geçiren Ford 2021 için de iddialı. Gerek markanın daha önce başlattığı “Bir Başka” felsefesi, gerekse modellerini yenilemesi sayesinde bu yıl Ford için iyi bir yıl olacağı gibi görünüyor.

Son dönemde ürün gamına dahil olan yeni Kuga ve Puma ise Ford’un nihayet uzu zamandır eksiği olan bir alanda var olmasını sağlıyor. Önceki nesil Kuga’nın ekonomik küçük hacimli dizel motoru olmasına karşılık model çok fazla sportif bir tasarıma sahip olmaması nedeniyle istenilen başarıyı göstermemişti. Ancak şimdi durum değişti.

TASARIM SPORTİF

Ford Kuga’nın ön tasarımına baktığımız zaman biraz Amerikan biraz Avrupa esintileri taşıdığını görüyoruz. Ön taraftaki ilk değişim farlar ile başlamış. Farlar ve tamponun değiştirilmesi sonucu araca bambaşka bir yüz kazandırılmış. Ön ızgarasına baktığımız zaman ise yeni tasarım bir ürünün adapte edildiğini görüyoruz. Eski kasalarda kullanılan ince ızgara yerine çok daha büyük ızgara tasarlanmış ki daha güçlü görünmesi nedeniyle bu değişim bakışları üstüne çekiyor.

Arka tarafında ise iki parçalı stop lambaları, büyük tampon ve çift çıkışlı egzoz genel tasarım bütünlüğünü devam ettiriyor. Test aracımız ST-Line donanıma sahip olduğu için standart modelden daha farklı görünüyor.

Ford Kuga

Ford Kuga

Ford Kuga’nın iç kısmına geçtiğimiz de ise her zamanki gibi kaliteli malzemeler bizleri karşılıyor. İç mekanda tanıdık kumandalar kullanılmış. Ford’un geliştirdiği yeni nesil SYNC ile basit ses komutları vererek bazı özelliklerini rahatça kullanabiliyorsunuz. Apple CarPlay ve Android Auto sistemleri sayesinde cep telefonlarınızı ekranın 8 inç büyüklüğündeki bilgi – eğlence ekranına aktarabiliyorsunuz.

Yaşam alanında ise Kuga oldukça ferah bir ortam sağlıyor. Ön tarafta yaptığımız yolcuk ile arkada yaptığımız yolcuklarda sunulan konfor seviyesi neredeyse aynı diyebilirim. Aracın kullanışlı bagaj alanı sayesinde de 5 kişilik bir ailenin tüm yükü sorun olmadan taşınabiliyor.

Ford Kuga

Ford Kuga

MOTOR YENİ DEĞİL

Kuga’nın 1.5 TDCI motoru 120 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. Bu motora 8 ileri PowerShift şanzıman eşlik ediyor. Fabrika verilerine göre bu motor 100 km/s hıza 12.0 saniyede çıkıyor. Yine fabrika verilerine göre şehir içi yakıt tüketimi 5.1 litre, şehirler arası ise 4.2 litre ve ortalama yakıt olarak ise 4.7 litrelik değer sunuyor. Test sürecinde elde ettiğimiz 6.0 litrelik değer aracın özellikleri düşünüldüğünde oldukça iyi bir sonuç.

Kuga’nın 1.5 litrelik motoru alt devirlerde biraz cansız olsa da devir yükseldikçe hızlanma isteği artıyor. Şanzımanın hızlı vites geçişleri sayesinde isterse performanslı isterseniz de konforlu sürüşleri tercih eden Kuga her iki durumda da size ihtiyacınızı sunma konusunda bir sıkıntı yaşatmıyor.

Ford Kuga’nın başlangıç fiyatı aracın özelikleri göz önüne alındığında ortalamalar içinde kalıyor. Ne yazık ki bu tarz SUV’lar için artık 400 bin TL ortalama kabul ediliyor. Araçla alınacak donanıma bağlı olarak satış fiyatı rakipleriyle benzer seviyeye yükseliyor. Sunulan aksesuarsa oldukça zengin.

Ford Kuga

Ford Kuga

SONUÇ

Ford Kuga gerçekten çok iddialı bir model halini almış. Son dönemde büyüyen ve model sayısı artan SUV’lar içinde Kuga ekonomik ve iddialı motoru ve dengeli sürüş karakteri ile pek çok tüketicinin isteklerini bir araçta toplamayı başarmış.

 

TEKNİK VERİLER    Ford Kuga

Motor (tip/silindir sayısı)             Sıralı /4/Dizel

Yerleşim              Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı  16/2

Motor hacmi     1499 cc

Maksimum güç 120 HP-3000 d/d

Maksimum tork               300 Nm-1500 d/d

Son hız 177 km/s

0-100 km/s hızlanma      12.0 sn

Şanzıman            8 ileri otomatik

Aktarma              Önden çekiş

Frenler (ön/arka)            Hava kanallı disk/ disk

Lastikler               225/55 R19

Depo kapasitesi               54 lt

Bagaj hacmi       511 lt

Ağırlık   1599 kg

Tüketim (fab. ver.)         4.2/4.7/5.1 lt/100 km

Uzunluk               4626 mm

Genişlik                               2000 mm

Yükseklik             1666 mm

Aks mesafesi     2710 mm

Fiyat      460.800 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            12.2

0-400 m (sn)      19.6

100-0 km/s fren (soğuk)(m)       39.7

100-0 km/s fren (sıcak)(m)         39.8

Gürültü 100 km/s (dB)  67

Test tüketimi (lt/100 km)             6.0

Menzil (km)       900

Yazı Mert Duran Fotoğraf Ahmet Said Özen

Ford Kuga

Ford Kuga