Ford Avrupa’da karlılığı SUV'lede ve ticari araçlarda arıyor otostil Ford Avrupa

Ford Avrupa’da karlılığı SUV’larda ve ticari araçlarda arıyor

Ford Avrupa’da karlılığı SUV’larda ve ticari araçlarda arıyor

Ford; Avrupa’daki harcamalarını otomobillerden ziyade, daha karlı olan SUV’lara ve ticari araçlara odaklayarak bölgedeki faaliyetlerinden elde ettiği karı yükseltmeyi hedefliyor. Ford Avrupa için strateji değiştiriyor.

Brexit’in etkileri ve tüketicilerin büyük çoğunluğunun tercihlerini SUV’lerden yana kullanması, Ford’un Avrupa operasyonlarını yeniden gözden geçirmesine sebep oldu. Ford geçtiğimiz sene Avrupa’da 88 milyon dolarlık bir kar elde ederken; yılın ikinci yarısını 73 milyon dolarlık vergi öncesi zararla kapattı.

“Memnun değiliz”

Çarşamba günü karlılık sonuçları açıklayan Ford CEO’su Jim Hackett, “Avrupa’daki performansımızdan hiç memnun değiliz” ifadelerini kullandı.

Şirketin Baş Finans Sorumlusu Bob Shanks konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Ford’un Avrupa’daki ürün gamının büyük çoğunluğunun karlı olmadığını söyledi. Shanks; “Portföyümüzün düşük performans gösteren kısmı, bölgedeki hacmimizin ve sermayemizin büyük bir kısmını temsil ediyor” dedi.

Shanks açıklamasında; Ford Transit, Kuga, Ranger ve seçilerek ithal edilen bazı araçların Avrupa’da karlı bir şekilde satıldığını belirtti. Shanks, seçilerek ithal edilen araçlarla ilgili detaylı bilgi vermedi, ancak bu araçların küçük SUV’ler ve Mustang gibi spor arabalar olması muhtemel.

Avrupa için yeni bir strateji

Ford’un Küresel Piyasalar Başkanı Jim Farley, ticari araçların Avrupa’da otomobil üreticilerine yüzde 13 kar marjı kazandırdığını söyleyerek; Ford’un ticari araçlara ve SUV’lere odaklanıp, bölgedeki kar marjını uzun vadede yüzde 6’ya çıkarmayı hedeflediğini belirtti.

Ford Avrupa