Ford’un Avrupa satışları düşüşe geçti otostil dergi Ford karlılık

Ford’un Avrupa satışları düşüşe geçti

Ford’un Avrupa satışları düşüşe geçti

Çin ve Avrupa’da azalan talep, Ford’un üçüncü çeyrek net gelirinde yüzde 37’lik bir düşüşe sebep oldu. Otomobil üreticisi küresel kar marjını 2020 yılına kadar yüzde 8’e yükseltme hedefini geri plana atmak zorunda kaldı. Ford karlılık raporunu açıkladı

Ford Çarşamba günü yaptığı açıklamada; net gelirinin üçüncü çeyrekte 991 milyon dolara düştüğünü bildirdi. Ancak gelir, yeniden tasarlanan Expedition ve Lincoln Navigator SUV’larının Kuzey Amerika’da yüksek karla satılması sebebiyle yüzde 3 artışla 37.6 milyar dolara yükseldi. Ford’un faiz ve vergi öncesi kazançları ise yüzde 27 oranında düşerek 1,7 milyar dolar oldu.

Ford CEO’su James Hackett yaptığı açıklamada, “Yapı taşlarını yerine koymak açısından son derece verimli bir çeyrek geçirdik. Gerçek sorunları ele alıyoruz ve belirttiğimiz stratejimizi desteklemek için işi yeniden tasarlamaya çabalıyoruz.” dedi.

Ancak Ford, denizaşırı sorunların yanı sıra, daha yüksek maliyetler ve tüm otomotiv endüstrisini belirleyen belirsizlikler sebebiyle daha önce belirlediği yüzde 8’lik kar marjı hedefine ulaşamayacağını açıkladı. Şirketin CFO’su Bob Shanks ise; bu eşiğe ulaşmak için alternatif bir zaman aralığı sunmayı reddetti.

Ford, dünyanın en büyük araç pazarı olan Çin’de düşük gelir, pazar payı ve satış olduğunu açlıkladı. Ford üçüncü çeyrekte Asya Pasifik’te 208 milyon dolar kaybetti. Çin hariç, bölgede yüzde 9’luk kar marjı ile 170 milyon dolar kazandı.

Avrupa pazarındaki kayıplarda Türkiye’nin de rolü var

Ford, geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 192 milyon dolarlık zararla Avrupa’da 245 milyon dolar kaybetmişti. Ford, bu kaybın Türkiye ile Rusya’daki zayıflıkla ve yeni Focus kompakt otomobilinin lansmanıyla ilgili maliyetlerinden kaynaklandığını belirtti.