Fiat Doblo 20. Yıl versiyonunda konfor garanti altına alınmış OTOSTİL

Enişteler aradığı konforu Fiat Doblo 20. Yıl versiyonunda buldu

Enişteler aradığı konforu Fiat Doblo 20. Yıl versiyonunda buldu

Ülkemizin en çok tercih edilen ticari araçlarından olan Fiat Doblo yani namıdiğer Enişte Doblosu 20. Yıl Özel Serisi ile pek çok binek modelden daha fazla konfor ve teknolojik yeniliği çok daha düşük fiyata sunuyor.

Dünya pazarlarına ihraç edilmek hedefiyle 2000 yılında Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilmeye başlanan Fiat Doblo, 20’nci yılı dolayısıyla özel üretim versiyonla tüketicisinin karşısına çıkıyor.

Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) önemli stratejik üretim merkezinden biri olan ve WCM – World Class Manufacturing (Dünya Klasında Üretim) programı kapsamındaki denetimlerde Altın seviyedeki Tofaş Fabrikası’nda üretilen Doblo, fonksiyonellik ve şıklığı bir arada bulmayı isteyen müşterilerin beğenisine sunuldu.

Fiat Doblo 20. Yıl

Fiat Doblo 20. Yıl

Sınıfına ismini veren ve günümüze kadar 2 milyon adetten fazla üretilen Doblo’nun 20 yaşına ithafen tasarlanan 20. Yıl Özel Serisi, detaylarıyla öne çıkıyor. Üzerinde Doblo siluetinin yer aldığı 20’nci yıl logosu, özel seri Doblo’nun sağ ve sol ön kapılarında konumlandırılıyor. Serinin dikkat çeken diğer dış tasarım özellikleri arasında bronz ön ve arka tampon altlıkları, bronz alaşım jantlar, bronz tavan rayı ve gövde rengindeki kapı kollarıyla süs çıtaları yer alıyor. İç mekandaki şıklık deri detaylı özel siyah koltuklar ile kendini gösterirken, ısıtma fonksiyonu bulunan ön koltuklar ve ön koltuk başlıklarındaki “20th Year” kabartma baskısı ile konfor ve şıklık sunuluyor.

20.yılına özel olarak hazırlanan Doblo, 2 farklı dizel motor seçeneğine sahip. 1.3 litrelik 95 beygir güç üreten dizel motor dışında 1.6 litrelik 120 beygir güç üreten motor seçeneği de bulunuyor. Bizim test ettiğimiz araçta 1.6 litrelik dizel motor bulunuyordu. Gerek performans, gerekse de tüketim anlamında oldukça verimli olan 1.6 litrelik motor, Doblo’nun hafif ticari bir araç değil de adeta binek bir otomobil gibi hissettirmesine yardımcı oluyor.

Fiat Doblo 20. Yıl

Fiat Doblo 20. Yıl

Sürüş konforu konusunda rakiplerine kafa tutan bir performans sergileyen Doblo, geniş ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır. 5 kişinin rahatlıkla seyahat edebildiği modelde yüksek baş mesafesi, arka camların tamamen açılabilmesi, çeşitli eşya saklama alanları, kullanışlılığı ve konforu arttıran detaylar arasında yer alıyor.

Aracın sürüş konforu binek otomobilden farksız. Manuel şanzıman ile satılan modelde siz ne kadar kötü vites değiştirseniz de otomobil içinde sarsılmıyorsunuz. Aracın süspansiyonları geniş çalışma aralığı sayesinde darbe emiş konusunda konfor odaklı bir yapıya sahip. Direksiyon tarafında ise hidrolik direksiyondaki elektrik desteği özellikle şehir içindeki dar alan manevralarında sizi çok fazla yormuyor ve otomobilin dönüş çapı bu konuda size yardımcı olmayı başarıyor.

Genel anlamda diğer Doblo modellerinden daha şık bir görünüme sahip olan 20. Yıl versiyonundaki bu şıklık siyah deri kapı iç döşemeleri, açık bronz kapı açma kolları ve açık bronz torpido ile kendini tamamlıyor. Vites kol çerçevesinin hemen üzerinde yer alan ve 2020 adetle sınırlı sayıda üretimi yapılan aracın sırasını belirten “Özel Seri Sıra No” etiketi ise Doblo’nun yıldönümüne unutulmayacak bir vurgu yaparak 20’nci yıl Doblo modeli sürücüsüne kendini özel hissettirmeyi başarıyor. Sürücü ile aracı birbirine bağlayan Fiat Yol Arkadaşım Connect ise, 2020 adetle sınırlı 20’nci yıl Özel Seri Doblo’larda hediye ediliyor.

Fiat Doblo 20. Yıl

Fiat Doblo 20. Yıl

Sonuç

Fiat Doblo modeli sınıfında gösterdiği başarısı ile kendini kanıtlamayı başarmış bir model. 20.Yıl Özel Versiyonu ise bu başarısını bir adım daha ileriye taşımasına yardımcı oluyor. Geniş bir aileye sahipseniz, aracınızı hem işleriniz hem de ailenizle seyahat etmek için kullanacaksanız, Doblo listenizin başında olmalı.

 

TEKNİK VERİLER – FIAT DOBLO 20. YIL

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı/4/Dizel

Yerleşim: Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı: 16/2

Motor hacmi: 1598 cc

Maksimum güç: 120 HP – 3750 d/d

Maksimum tork: 320 Nm – 1750 d/d

Son hız: 172 km/s

0-100 km/s hızlanma: 13.4 sn

Şanzıman: 6 ileri manuel

Aktarma: Önden çekiş

Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ disk

Lastikler: 195/60 R16

Depo kapasitesi: 60 lt

Bagaj kapasitesi: 790 lt

Ağırlık: 1420 kg

Tüketim (fab. ver.): 6.0 / 6.6 / 7.8 lt/100 km

Uzunluk: 4406 mm

Genişlik: 1832 mm

Yükseklik: 1845 mm

Aks mesafesi: 2755 mm

Fiyat: 163.100 TL

Fiat Doblo 20. Yıl

Fiat Doblo 20. Yıl

OtoStil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 13.3

0-400 m (sn) Ölçülemedi

100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.6

100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.9

Gürültü 100 km/s (dB)   68

Test tüketimi (lt/100 km) 7.5

Menzil (km) 800

Yazı: Tolga Çolak              Fotoğraf: Emirhan Karamuk

Fiat Doblo 20. Yıl

Fiat Doblo 20. Yıl