Euro NCAP 20 yılda 78 bin can kurtardı | OTOSTİL

Euro NCAP 20 yılda 78 bin can kurtardı

Euro NCAP 20 yılda 78 bin can kurtardı

İlk çarpışma testini 1997 yılında yapan Euro NCAP o tarihten bugüne kadar açıkladığı test sonuçlarıyla 78 bin kişinin kazalarda hayatını kaybetmesinin önüne geçti. 

20 yıl 4 Şubat tarihinde Euro NCAP’in zorlu çarpışma güvenlik testlerinin hizmete alınmasından bu yana 78.000’den fazla yaşam kurtardı. Bugün, Euro NCAP 630’dan fazla güvenlik değerlendirmesi yayınladığını, 1.800’den fazla araç üzerinde çarpışma testi uyguladığını ve araçları daha güvenli hale getirmek için 160 milyon Euro’dan fazla harcama yaptığını açıkladı.

İlk testler en çok satan aile araçlarındaki güvenlik açıklarını meydana çıkarttı, bu sayede araçların tasarımındaki temel düşüncenin kazaları önleyecek şekilde değişmesi zorlandı ve hayatlar kurtarıldı. Yirmi yıldır, Avrupa pazarında satılan 10 otomobilden 9 tanesi Euro NCAP değerlendirmesine sahip ve motor endüstrisi en yüksek güvenlik derecelendirmeleri için yeni gereksinimlerin geliştirilmesini aktif şekilde destekliyor.

Bugün, 20 yıl arayla üretilmiş iki aile otomobilinin çarpışma testlerinin sonuçları 1997 yılından bu yana araç güvenliğinde büyük ilerleme kaydedildi. Çoğu araçta bulunmayan ya da isteğe bağlı olan güvenlik teknolojileri – sürücü ve yolcu havayastıkları, emniyet kemeri uyarısı ve elektronik denge kontrolü ESPgibi – artık Avrupa’da satılan her araçta standart donanıma dahil edildi.

İLK TEST KÜÇÜKLERE

Euro NCAP’in programı Avrupa’da ilk kez bağımsız uzmanlar tarafından benzer nitelikteki araçlar için yapılan gerçekçi testler oldu, sonuçlar tüketici gruplarını, vatandaşları ve medyayı harekete geçirdi.

Yedi ‘süper mini’ aracın test edildiği ilk turunun sonunda, Ford Fiesta ve Volkswagen Polo, yetişkin yolcuların korunması seviyesini baz alan maksimum olan dört yıldız üzerinden üç yıldız aldı.

En çok satan araç olan Rover 100 sadece bir yıldız alırken, Fiat Punto, Nissan Micra, Opel Corsa ve Renault Clio iki yıldız aldılar. Yaya koruması değerlendirildiğinde, bir araç bile iki puandan fazlasını alamadı, bu üreticilerin zarar görebilecek yol kullanıcılarını düşünerek araç tasarlamadıklarının göstergesiydi.

Önde gelen otomotiv üreticileri testlere önem vererek bunların son derece zor testler olduklarını, bir aracın dört yıldız almasının ‘imkansız’ olduğunu iddia ettiler. Beş ay sonra Volvo S40 yolcu koruma açısından dört yıldız alan ilk binek araç oldu.