20 yaşındaki araba kaza yapınca dağıldı | OTOSTİL

20 yaşındaki araba kaza yapınca dağıldı

20 yaşındaki araba kaza yapınca dağıldı

Avustralya ve Yeni Zellanda’nın bağımsız güvenlik araştırma şirketi ANCAP, yaptığı son testte aynı aracın 1998 modeli ile 2015 modelini karşı karşıya getirdi. Kaza simülasyonu gösterdi ki eski nesil araçlarla kaza yapan sürücünün hayatta kalması çok zor.

Avrupa’da nasıl EuroNCAP varsa Yeni Zellanda’da da ANCAP bu görevi üstleniyor. Bu bağımsız kuruluş son olarak aynı aracın farklı zamanlarda üretilen iki neslini çarpışma testine soktu ve güvenlik konusunda gelinen değişimi gösterdi.

Bu test için firma Toyota Corolla ve Auris modellerini tercih etmiş. Biri 1998 diğeri 2015 model olan otomobiller önden çarpışma esaslarına göre teste alınmış. 64 km/s ile yapılan test sonucuna göre ise eski nesil otomobildeki sürücünün kaza sonrası yaşama ihtimali yeni araca göre 4 kat daha düşük; yani neredeyse hiç yok.

Test sonunda 1998 model otomobil 16 puandan yalnızca 0,40 puan alabildi. Bu da 0 yıldız anlamına geliyor. 2015 model otomobilse 16 puan üzerinden 12,93 yani bir başka deyişle 5 yıldız almaya hak kazanmış.

Eski aracın aldığı darbe karşısında tüm sütunlarının deforme olması, sürücünün başını çarpma riski, kamçı etkisine karşı yetersiz kalması gibi nedenleri yüzünden eski araç güvenlik konusunda hiçbir güvence sağlayamamış.

Ülkemizde de gündemde olan 1997 model ve daha eski araçların trafikten çekilmesi için uygulanan vergi teşviklerinin bir sebebi de işte bu güvensiz otomobillerin yollardan uzaklaştırılması isteği. Toyota Corolla o dönemde en güvenli araçlardan biri kabul edilmesine rağmen değişen güvenlik ihtiyaçları konusunda 20 yaşındaki araç bile artık yetersiz kalıyor.

corolla