En çok satan kompakt sedan Türkiye'nin en çok satan arabası

En çok satan kompakt sedan ve Türkiye’nin en çok satanı yarışı nefes kesiyor

En çok satan kompakt sedan ve Türkiye’nin en çok satanı yarışı nefes kesiyor

En çok satan kompakt sedan yarışında nefesleri kesen bir rekabet ön plana çıkmış durumda. Bu araçların ikisinin de yerli olması en çok dikkat çeken konu olarak ön plana çıkıyor. Otomotiv Distribitörleri Derneği tarafından açıklanan Ocak ve Mayıs satış rakamlarına baktığımız zaman birincilik mücadelesi veren bu iki modelin rekabetinin son aylara kadar devam edeceğini düşünüyoruz.

Ülkemizde en çok satan ilk iki otomobil bunlar. Kendi aralarında da en çok satan kompakt sedan olmak için kıyasıya bir rekabet içine girmiş durumdalar. Yıl sonunda bakalım en çok satan kompakt sedan ve Türkiye’nin en çok satan otomobili hangisi olacak. Rakamlara baktığımız zaman ülkemizde üretilen bu iki sedanın arasındaki rekabetin daha da artarak büyüyeceğini düşünüyoruz.

Hangi iki otomobilden mi söz ediyoruz? Birisi Renault Megane Sedan diğeri Fiat Egea Sedan. İkisi de yerli, ikisi de Bursa’da üretilerek tüm dünyaya gönderiliyor. Bu iki arabanın arasındaysa yılın ilk beş ayının ardından kıran kırana bir birincilik mücadelesi olduğunu görüyoruz. Sadece kendi sınıflarının değil Türkiye’nin de en çok satan arabası olmak için rekabet eden bu iki modelde satış rakamları şu şekilde oluşmuş durumda.

Öncelikli olarak Renault Megane Sedan satış rakamlarına bakacak olursak bu otomobil, Ocak ayında 1664 adet, Şubat ayında 2104 adet, Mart ayında 3048 adet, Nisan ayında 2817 adet, Mayıs ayında 3613 adet olmak üzere toplamda 13 bin 246 adetlik satış rakamına ulaşmış durumda. Nisan ayında bir düşüş gözlemlediğimiz Renault Megane Sedan en yüksek satış rakamına 3613 adet ile Mayıs ayında ulaşmış.

https://www.renault.com.tr

Fiat Egea Sedan’ın satış rakamlarına baktığımız zamansa, bu otomobil Ocak ayında 713 adet, Şubat ayında 1529 adet, Mart ayında 2737 adet, Nisan ayında 3291 adet, Mayıs ayında 4846 adet olarak toplamda 13 bin 116 adet satmış durumda. Fiat Egea Sedan sürekli yükselen satış temposunda Mayıs ayında 4846 adet ile en yüksek satış rakamına ulaşmış durumda.

https://kampanya.fiat.com.tr/fiyat-listesi

Tabloya baktığımız zaman en çok satan kompakt sedan ve Türkiye’nin en çok satan otomobili olma yolunda iki model arasında sadece 130 adetlik bir fark olduğunu görüyoruz. Haziran ayına dair satış rakamları gelecek hafta açıklanır ama ilk beş ayda sadece 130 adetlik farkın olması gelecekte bizi neyin beklediğinin en önemli habercisi.

http://www.otostil.com/category/testler/