Citroen C4 Cactus Kadın gözüyle test konuğumuz

Eskiden beri Citroen modellerine sempati duyarım. Fransız zarafeti bu markanın ürünlerini sevmeme neden olmuştur, ancak Citroen C4 Cactus kafamda soru işaretleri oluşturdu.

PAYLAŞ
Citroen C4 Cactus test

Bakıyorum da yollarda pek çok otomobil birbirine benziyor. Eskiden cesur tasarımlı modeller görürdük, ancak artık bu çok zor. Benzer tasarımlar, beyaz renkli filo otomobilleri hep yolları işgal etmiş durumda. Bu durum göz zevki açısından hiç hoş değil.

Eskiden özellikle Fransız üreticilerin cesur ve iddialı modelleri yollarda olurdu ve kendilerini hemen belli ederdi. Günümüzde böyle modellerin sayısı oldukça azaldı.

Citroen nispeten bu tarzı devam ettiriyor. Hala tasarımları dikkat çekme konusunda genel olarak başarılı. Markanın kısa süre önce piyasaya sunduğu yeni C4 Cactus de işte böyle tarz bir otomobil.

Eski Cactus modeli de tasarımıyla iddialıydı, zaten yeni modelin hatları da eskiyi bir hayli andırıyor. Ancak ben daha fazla değişiklik beklerdim. Sonuçta o model bir devrim yaratmıştı, şimdiyse bir evrim söz konusu.

Canlı renkler sayesinde de dikkat çekme hiç zor değil. Bu konuda Cactus çok başarılı.

Aracın içi ise benim çok hoşuma gitti demek istesem de ne yazık ki kullanılan sert kaplamalar nedeniyle o istediğim Fransız zarafetini tam göremedim. Ev koltuklarını andıran koltuklar da tarz konusunda beklentilerimi karşılamadı, iç mekanda bir hantallık ortaya çıkartmış.

Genel olarak iç mekan için eski modelle benzer hatlarda tasarlandığı için o eski modelin yarattığı etkiyi bende yaratmadı. İç mekanda sanki ruh eksik gibi geldi bana.

Aracın göstergeleri ve orta konsolunda yer alan dokunmatik ekran teknolojik bir ambiyans yaratırken ben ekranın genel karakterini çok kolay kullanımlı bulmadım. Çoğu markanın ekranı hem daha fazla fonksiyona sahip hem de dokunmaya karşı daha duyarlı.

C4 Cactus ülkemizde şimdilik sadece 1.2 litrelik benzinli motor ve 6 ileri otomatik vitesli olarak satılıyor. Ben motorun ve vitesin uyumundan çok memnun kaldım. Motor hacmi küçük gibi görünse de ne zaman gaz pedalına bassam istediğim gücü aldım. Buna karşılık direksiyon ise çok hoşuma gitmedi. Aracın bazı noktalarındaki görüş açısı kötü ve dönüş çapı da beklentimden büyük olduğu için kardeş Peugeot modellerine göre büyük kalan direksiyon şehir içinde beni biraz yordu.

Citroen C4 Cactus’ün donanımı ise oldukça iddialı. Araçta teknolojik ve konfor donanımlarının sayısı iyi ayarlanmış. Birkaç ilave donanım seçeneği de araçta sunuluyor. İç mekanı daha hoş gösteren ambiyans seçeneği ise ne yazık ki opsiyonelmiş ki bence bu tarz bir araçta standart olmalıydı.

Citroen C4 Cactus test sonucu

Citroen C4 Cactus tasarımıyla iddialı bir otomobil. Aracın motor ve şanzımanı da beklentilerimi karşıladı. Ancak iç mekandaki ruh yoksunluğu başta olmak üzere eski nesilden kimi noktalarda değiştirilmeden kullanılan özellikler aracın albenisini azaltmış.

Citroen C4 Cactus test Citroen C4 Cactus test