Ford Tasarım Direktörü Christopher Svensson hayatını kaybetti otostil dergi

Ford Küresel Tasarım Direktörü Svensson hayatını kaybetti

Ford Küresel Tasarım Direktörü Svensson hayatını kaybetti

GT Supercar da dahil olmak üzere çok sayıda aracın geliştirilmesinde katkısı bulunan, 53 yaşındaki emekli Ford tasarımcısı Christopher Svensson; Cumartesi günü kanserle verdiği mücadeleyi kaybetti.

Ford yayınladığı açıklamada; “Chris yetenekli bir tasarımcı, ilham verici bir lider ve birçok insanın arkadaşıydı. 26 yıllık kariyeri boyunca Ford’a sayısız katkısı oldu ve çok özlenecek.” ifadelerine yer verdi.

1 Temmuz’da emekli olmuştu

Ford sözcüsü yaptığı açıklamada; ne tür bir kanserin Svensson’u etkilediğinin belli olmadığını ve 1 Temmuz’da Svensson’un sessizce emekli olduğunu belirtti.

Svensson, Mayıs 2017’de Jim Hackett’in CEO seçilmesinin ardından Ford’da küresel tasarım direktörü olarak göreve gelmişti. Svensson, SUV’ler, kamyonlar ve ticari araçlar da dahil olmak üzere birçok Ford otomobilinin tasarlanmasında büyük rol oynamıştı.

Ford GT projesinde çalışmıştı

Bu görevden önce Svensson, yaklaşık beş yıl boyunca Ford’un Amerika Kıtası Tasarım Direktörü olarak görev yapmıştı. Bu süre zarfında GT projesi için de çalışan Svensson, GT projesi için şirketin ürün geliştirme merkezinde bodrum katında gizli olarak çalışan küçük bir ekibin parçasıydı.

Tüm kariyerini Ford’un çatısı altında şekillendiren Svensson, Almanya ve İngiltere de dahil olmak üzere birçok farklı ülkede Ford için çeşitli tasarım görevlerinde çalıştı.

Christopher Svensson