Chery Frankfurt'ta da taklitten vazgeçmedi. Araba Dergisi otostil

Chery taklitten vazgeçmiyor

Chery taklitten vazgeçmiyor

Chery taklitten bir türlü vazgeçmiyor. Çinli üretici Avrupa’da piyasaya sunmaya hazırladığı yeni modeli Chery Exeed TX isimli aracı Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı. Ancak aracın her noktasında yine farklı bir modelden izler görülüyor.

Çinli Chery ülkemize iddialı fiyatıyla iyi bir giriş yapmış olmasına rağmen gerek güvenlik eksikleri gerekse tasarımdaki taklitleri nedeniyle istenilen satış rakamlarına ulaşamamış daha sonra da satıştan çekilmişti. Firma Avrupa’da da benzer bir tepkiyle karşılaşmış ve hayallerini suya gömmüştü. Şimdi ise yeni bir yapılanmaya giren firma bu algıyı kırmak için önümüzdeki 5 yıl içinde model gamında önemli değişiklikler yapacağını ve Avrupalıların ihtiyaçlarına göre modeller hazırlayacağını duyurdu.

Bunun ilk örneği ise Exeed TX isimli yeni SUV’u oldu. Araç Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtıldı ve büyük beğeni topladı. Ancak araca dikkatli bakanlar Chery’nin yine pek çok araçtan fazlasıyla esinlendiğini gördü.

Ön tasarıma bakıldığında Nissan ve Range Rover modellerinden izler taşıyan aracın profili ise Nissan X-Trail ile büyük benzerlik taşıyor. Arka kısımdaki bagaj boyunca uzanan ışık grubu ise Kia Sportage ve Porsche Cayenne modellerini andırıyor. Aracın dış tasarımı bütün olarak ele alındığında aslında göze oldukça hoş geliyor. Buna karşılık özgünlük konusunda sıkıntılar mevcut.

İç mekanda ise kaliteli deri döşemeler, büyük multimedya ekranı ve uzun bir standart donanım listesi yer alıyor. Buna karşılık satış fiyatının rakiplerinden düşük olacağı açıklanan model Avrupalı rakipleriyle bu sayede daha kolay rekabet edebilecek.

Bu araçta benzinli ve hibrit motorları tüketicilere sunacak olan Chery önümüzdeki yıl geniş bir motor yelpazesi ile bu aracı tüketicilerle buluşturacak.

Chery EXEED TX

Chery EXEED TX

Chery EXEED TX