BMW M Etkinliği ile Intercity İstanbul Park’ta hızlı bir gün

BMW, Intercity İstanbul Park'ta düzenlediği etkinlikte M2 modelinden M6 modeline kadar birçok M modeli kullanırken inanılmaz keyif aldık. Bu modeller sebepsiz bir şekilde gülmenizi sağlıyor.

PAYLAŞ
BMW M etkinliği

BMW ve M diyince hemen hemen herkesin aklına performans ve sürüş dinamikleri gelir. Bunları yaşamak için de en doğru yer pist gibi güvenli bir ortam.

6-15 Temmuz tarihleri arasında Intercity İstanbul Park’ta düzenlenen BMW M Sürüş Etkinliğine katıldım. Düzenlenen etkinlikte BMW’nin hemen hemen bütün güncel M modellerini kullanma fırsatı yakaladım. M2 modelinden M6 modeline kadar bir çok modelin yer aldığı etkinlikte X3M modelide yer alıyordu.

BMW M etkinliği M5 için özel düzenlendi

Etkinliğin ilk etabında M5 modelleri ile pistte tur atıldı. Otomobilin fren, viraj ve hızlanma kabiliyetlerini yakından deneyimledik. Viraj içerisinde oldukça dengeli olan otomobil, gövde ağırlığını başarılı bir şekilde taşımayı başarıyor.

Birinci etap bittiğinde hızlı bir şekilde ikinci etaba geçiş yaptık. Burada Intercity İstanbul Park’ta özel olarak hazırlanan zeminde M2 modelleriyle drift yaptık. İki farklı tutuşun bulunduğu alanda gaz kontrolü ve direksiyon yardımıyla sıfır çizdik.

Üçüncü etapta ise bizleri M4 ve M3 modelleri bekliyordu. Benim tercihim M4 CS modelinden yana oldu. Standart M4 modelinden daha hafif ve daha güçlü olan model, M5 gibi dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip olmamasına hafifletilmiş gövde etkisini virajlarda hissettirmeyi başarıyor. Ayrıca CS’te bulunan egzozun sesi ve patlamaları oldukça etkileyici.

Üçüncü etapta bittikten sonra sıra son etaba geliyor. Zamana karşı M550i modelleri ile parkurda slalom yapıyoruz. Burada otomobilin çevikliğini ve manevra kabiliyetini deneyimledik ve günün sonunda en hızlı zamanlardan birisi olan 17.7 saniye süre yaptım.

Oldukça keyif aldığım bu etkinlikte günün sonunda katılım belgelerimizi aldık ve M modellerine veda edip ayrıldım.

BMW M etkinliği

Ömrüm Tolga ÇOLAK
tolga@otostil.com