Beygir gücü nedir? | OTOSTİL

Beygir gücü nedir?

Beygir gücü nedir?

Tüm otomobillerin güçlerini ifade eden “Beygir Gücü” ifadesinin nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? İşte HP kısaltması ile bilinen bu kavramın ortaya çıkış hikayesi…

Satılmakta olan araçların hepsinin motor güçlerini beygir gücü kavramı ile açıklıyoruz. HP kısaltması ile de ifade edilen bu kavram da İngilizce Horse Power’ın ilk harfleriyle ifade ediliyor.

Beygir gücü kavramını ilk kez 1872 yılında James Watt kullanmıştır. Watt aslen bir mucit olmakla birlikte buharlı makineler üzerine çalışan bir mühendistir.

Watt geliştirdiği makineleri satmak için makinelerin gücünü ifade edecek bir kavram arayışına girmiş ve bunun için de o zamanların taşıma alanındaki tek çözüm olan atlar gelmiş. Kömür madenlerinde yük taşıyan atları bir süre gözlemleyen Watt, ölçümleri sonucunda bir atın 45 kilogramlık kömürü 1 saniyede 1,11 metre uzağa taşıyabildiğini tespit etti.

Böylece bir at “Ağırlık x Yol” olarak 50 Kilogram-Metrelik iş yapmış oluyordu. James Watt nedeni bilinmemekle birlikte bu sonucu yüzde 50 oranında arttırarak 75 kg/m’ye tamamladı ve buna da 1 beygir dedi.

O günden sonra da motorların güçleri için bu kavram kullanılmaya başlandı ve ülkelere göre DIN, SAE, JIS gibi normlarda farklılık göstermekle birlikte HP kavramı evrensel bir birim haline geldi.