Audi’nin uçan otomobili test için onayı kaptı Otostil Audi uçan otomobil

Audi’nin uçan otomobili test için onayı kaptı

Audi’nin uçan otomobili test için onayı kaptı

Audi ve onun havacılık alanında faaliyet gösteren iş ortağı Airbus, geçtiğimiz günlerde start verdikleri hava taksi projesinin prototip testlerini Almanya’nın Bavyera eyaleti ve çevresinde yürütmek için Alman şehri Ingolstadt ile anlaşma imzaladı. Audi uçan otomobil üretimi için hazırlıklara devam ediyor.

Dün gece yayınlanan açıklamada Audi; testlerin şehrin sıkışık yollarının üstesinden gelecek bir ulaşım aracı geliştirilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Hava taksi artık bir hayal değil

Alman Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer; Ingolstadt testlerinin duyurulmasının ardından yaptığı açıklamada, hava taksilerin artık bir hayal olmadığını ve bu projenin mobil ulaşım alanına yeni bir boyut getireceğini açıkladı.

Gelecekte kentsel yaşamımızı kalıcı olarak değiştirecek

Audi bu sene gerçekleşen Geneva Motor Show’da, Italdesign ve Airbus ile uçan otomobiller üretmek konusunda iş birliği yaptıklarını duyurmuştu. İsviçrede gerçekleşen show’da, Audi; şehirlerdeki trafik yoğunluğuyla başa çıkmak için yolcularını insansız olarak taşıyacak drone benzeri araç, Pop Up Next’in konseptini tanıtmıştı. İlerleyen günlerde bu araç “Gelecekte kentsel yaşamımızı kalıcı olarak değiştirebilecek bir vizyon” olarak tanımlanmıştı.

İsteğe bağlı bir robot taksi olarak çalışacak şekilde tasarlanan araç, dikey iniş ve kalkış yapabilme özelliğine sahip olacak. Ayrıca aracın piyasaya sunulmasının ardından pazardaki rekabetin yükselmesi bekleniyor.

Bundan önce, Mercedes-Benz bir Alman drone şirketine yatırım yaparken; Toyota ise, 2020 Tokyo Olimpiyatları için uçan bir araca sahip olacaklarını doğrulamıştı.

Son olarak, Çinli araba üreticisi Geely, ABD merkezli Terrafugio’yu 2017’de satın alarak uçan araba hareketinin bir parçası olmak için ilk adımları atmıştı. Geely, ilk uçan otomobilini 2019’da satışa sunmayı planlıyor.

Audi uçan otomobil üretimi için hazırlıklara devam ediyor