Audi e-tron quattro'yu testte yakaladık | OTOSTİL

Audi e-tron quattro’yu testte yakaladık

Audi e-tron quattro’yu testte yakaladık

Yeni partnerimiz Automedia’nın usta otomobil paparazzileri dün, Almanya’nın güneyinde sıcak hava testlerine tabi tutulan ve Tesla’yla rekabet edecek Audi e-tron modelini yakaladı.  Aracın prototipi üstünde tam bir kamuflajla hareket ederken ana hatları belli oluyordu.

2015 Frankfurt Fuarı’nın e-tron konseptiyle karşılaştırıldığında, genel tasarım biraz daha net ve yeni A8’den gelen ipuçlarına sahip. Hatta arka stopları birbirine bağlayan aynı LED şeridi bu araçta da mevcut. Marc Lichte, projeler üzerindeki etkisini açıkça bu araçta damgalamış.

Şu anda başta Almanlar olmak üzere premium üreticiler arasında elektrikli bir SUV üretimin konusunda rekabet söz konusu. Henüz kimse aracını seri üretim haline getirmese de kısa sürede bu alanda büyük bir rekabet başlayacak gibi görünüyor. Audi, BMW, Mercedes, Tesla ve Jaguar derken önümüzdeki 2 yıl içinde yollarda tamamen elektrikli pek çok SUV göreceğiz.

Bu aracın en önemli özelliği VW Grubu’nun ortak platformunu kullanıyor oluşu. Yani e-tron aslında farklı markalar altında üretilecek geniş bir elektrikli araç ailesinin ilk üyelerinden olacak. 500 km menzille satışa sunulması beklenen e-tron bu sayede menzil konusunda sıkıntı yaşamayacak.

Audi e-tron SUV 2018’de lanse edilecek. Araç Avrupa, ABD ve Asya’daki mevcut hızlı şarj altyapısı sayesinde pazara iddialı bir giriş yapmayı hedefliyor. 2019’da ise dört kapılı bir “Sportback” versiyonunun sunulması planlanıyor. Ayrıca Audi, A3 modelinden biraz daha uzun sedanla Tesla Model 3 ile rekabet edecek bir sedan planlıyor.

Audi e-tron

Audi e-tron