Artan yakıt fiyatları otobüse olan ilgiyi artırdı | OTOSTİL

Artan yakıt fiyatları otobüse olan ilgiyi artırdı

Artan yakıt fiyatları otobüse olan ilgiyi artırdı

Bir süredir devam eden akaryakıt fiyatlarındaki artış otobüs taşımacılarının yüzünü güldürdü. Artan fiyatlara paralel olarak tüketiciler şehirler arası yolculuklarda kendi araçları yerine otobüsle seyahat etmeye başladı ve bilet satışları Ocak ayında rekor kırdı.

Geçen yıla kıyasla büyüme gösteren otobüs bilet satışlarında Ocak ayında önemli bir büyüme gözlendi. 2016 yılının tamamında 190 milyon otobüs bileti satılırken bu yıl Ocak ayında 14 milyon bilet satıldı ve bir önceki yılın %7’sine daha ilk aydan ulaşılmış oldu.

Artan yakıt fiyatları ve otobüslerin yükselen konfor seviyesinin de etkisiyle Türk tüketiciler uzun yolculuklarda artık kendi araçları yerine otobüs kullanmaya başladı.

% 50 daha avantajlı

Uçaklarla olan rekabet nedeniyle de fiyatlarını aşağı çeken firmalar sayesinde şu anda otobüsle çok ekonomik yolculuk etmek mümkün. Örneğin İstanbul’dan İzmit’e gitmek için otobüs firmaları şu anda ortalama 20 TL bilet ücreti talep ediyorlar. Yolda size çay ve kahve servisi de yapılıyor. Önünüzdeki ekrandan da yol boyunca istediğiniz programı izleyebiliyorsunuz. Ancak aynı yolu kendi aracınızla gitmek istediğinizde yaklaşık 50 TL ödemek zorundasınız. Bu rakam aracınızın yakıt tüketimine, hangi yakada oturduğunuza ve otoyolu kullanmanıza göre daha da artabiliyor. Araç kullanırken yorulmanız da cabası. Bu nedenle de özellikle yakın şehirlere yapılan yolculuklarda artık otobüs yeniden popüler hale geldi.