5 yıldız için güvenlik paketi şart | OTOSTİL

5 yıldız için güvenlik paketi şart

5 yıldız için güvenlik paketi şart

Euro NCAP’in bugün açıkladığı test sonuçlarına göre artık 5 yıldız almak için çoğu markada opsiyonel olarak güvenlik paketlerini almak gerekli. Bu pakete sahip olan Suzuki Swift ve Nissan Micra bu sayede daha yüksek puanlar alabildi.

Euro NCAP tarafından yapılan son testere göre MINI Countryman ve Skoda Kodiaq 5 yıldız almaya hak kazandı. Standart Nissan Micra ise 4 yıldız alırken aynı aracın güvenlik paketine sahip versiyonu 5, 3 yıldız alan Suzuki Swift’in güvenlik paketli modeli ise 4 yıldız alabildi.

MINI Countryman

Alınan darbelerde MINI Countryman yetişkin korumasında %90 başarı elde ederken çocuk korumasından %80, yaya güvenliğinden ise %64 başarılı oldu. Sahip olduğu elektronik sistemler ona %51 sağlarken model günü 5 yıldızla tamamladı.

mini-countryman

 

Nissan Micra

Nissan Micra ise yetişkin korumasından %91 ile ayrılırken çocuk koruması disiplininde %79, yay güvenliğinden ise %68 almaya hak kazandı. Aracın standart versiyonu %49’luk elektronik desteklere sahipken güvenlik paketi ile bu oran %72’ye yükseldiği için bu versiyon 4 yıldızdan 5 yıldıza terfi etti.

nissan-micra

 

Skoda Kodiaq

%92 yetişkin koruması sağlayan Skoda Kodiaq, çocuk güvenliği alanında %77 başarı sağlarken yayalara %71 koruma sağladı. Aracın elektronik yardımcıları ise bu disiplinde ona %54 puan getirdi ve model günü 5 yıldızla tamamladı.

skoda-kodiaq

 

Suzuki Swift

Swift modelini de teste alan Euro NCAP, bu aracın standart versiyonuna 3 yıldız verirken güvenlik paketi ile donatılmış modeline 4 yıldız verdi. Önden alınan darbede %88 koruma sağlayan Swift, çocuk güvenliğinden %75, yaya güvenliğinden ise %69 almaya hak kazandı. Aracın elektronik yardımcıları ise %44’lük puana layık görüldü.

suzui-swift