15 yıllık Golf R efsanesinde yeni perde açıldı | OTOSTİL

15 yıllık Golf R efsanesinde yeni perde açıldı

15 yıllık Golf R efsanesinde yeni perde açıldı

15 yıl önce Golf R32 ile başlayan macera yeni nesil Golf R ile devam ediyor. Makyajlı Golf ailesinin en güçlüsü artık 10 HP daha fazla güç üretiyor.

Her zaman 4 tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan Golf R, 2002 yılında 241 HP olarak başlayan yolculuğunda her neslinde daha da güçlendi ve şu anki 310 HP gücüne kavuştu.

DSG şanzımanı ilk kez kullanan model olarak hafızalarda yer edinen Golf R, şimdi de aynı vites kutusunun son sürümü ile alınabiliyor.

2014 yılına kadar 3 veya 5 kapılı olarak alınabilen Golf R, yeni neslinde ise 5 kapılı station wagon versiyonuna da kavuştu. Elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s son hıza sahip olan modelde opsiyonel olarak sunulan Performans Paketi ile bu hız sınırı kaldırılabiliyor.

Manuel versiyonda 5,1 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan Golf R, DSG vites kutusu ile bu süreyi 4,6 saniyeye çekiyor. 2.0 litrelik turbo destekli 4 silindirli motorla donatılan Golf R, 5500 d/d’de 310 HP güç ve 2000 d/d’de 400 Nm tork üretiyor. DSG vites kutusu ile 1505 kg boş ağırlığa sahip olan modeldeki şanzıman ise 7 ileri orana sahip. DSG vites kutusu bu araçta aynı zamanda Launch Control sistemine de sahip ve bu sayede güç kaybı olmadan hızlı kalkışlara izin veriyor. Sadece HB modelde sunulan manuel versiyonda 100 km’de ortalama 7,9 lt olan tüketim ise DSG vites kutusu ile birlikte 7,0 litreye geriliyor.

Yeni Golf R’ın performansını artırmak için farklı uygulamalara da yer veren VW mühendisleri farklı uzmanlardan da destek almışlar. Örneğin modelin öncüsünden 7 kg hafif olan egzoz sistemi eski bir yarışçı olan Igor Akrapovic tarafından tasarlanmış. Daha hafif olmasının yanında egzoz sistemi artık daha rahat hava çıkışı sağlamasıyla performanslı kullanımlarda motorun güç kaybının da minimumda olmasını sağlamış.

Aracın dış tasarımında yeni tasarlanmış tamponlar, LED farlar ve stoplar kullanılırken arkadan görünüşün daha yayvan olması için egzozlar köşelere daha fazla yaklaştırılmış. Ayrıca yeni jant seçenekleri eklenen otomobilde 18 ve 19 inçlik jantlar arasından tercih yapılabiliyor.

Tıpkı standart kardeşlerinde olduğu gibi iç mekanı da elden geçirilen Golf R’da artık yeni 9,2 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence sistemi sunulurken gösterge tablosu da değiştirilmiş. Ayrıca araçta R logolu koltuklar ve yeni döşemeler ilk anda dikkat çekiyor. Bir ailenin günlük ihtiyaçlarını da karşılamak için hazırlanan model 343 litrelik bagaj alanına sahipken bu değer SW versiyonda 605 litreye yükseliyor.

Aracın Almanya’daki satış fiyatı 40.675 Euro olarak açıklanırken henüz ülkemizdeki fiyatı netlik kazanmadı.

Der neue Volkswagen Golf R Der neue Volkswagen Golf R Der neue Volkswagen Golf R