2017 SUV satışları Hangi SUV kaç sattı Araba Dergisi otostil

Arazi araçları bu yıl da satışlarını artırır mı?

Arazi araçları bu yıl da satışlarını artırır mı?

Ülkemizde satılan her 5 araçtan bir SUV’lardan oluşuyor. SUV’ların geçtiğimiz yılki pazar payı yüzde 18 seviyesine ulaştı ve bu yıl bu rakamın daha da artması öngörülüyor.  SUV modeller içinde tercihse kompakt ve kompakt + modellerden oluşuyor. İşte marka marka 2017’deki SUV satışları. 2017 SUV satışları

SUV ve Crossover modeller sayesinde otomotiv pazarı dinamizmini hep ayakta tutuyor. Pazara birbiri ardına yeni modellerin eklenmesiyle bu sınıftaki modellerin satış adetleri her geçen gün yükseliyor. Geçtiğimiz yıl toplam pazar içinde yüzde 18’lik paya ulaşan bu araçlar neredeyse satılan her 5 otomobilden birinin SUV olduğunu ortaya koyuyor.

Tüm markalar bu yıl SUV’ların daha da büyüyen bir sınıf olacağına kesin gözüyle bakıyor ve 2018 yılı içinde hep yeni SUV’larını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Zaten son günlerde satışa sunulan veya sunulacak olan modellerin de SUV’lardan oluşması bu pazar payı artış iddiasını destekliyor.

Peki ama SUV’lar içinde liderlik kimde? En çok satan modelle en az satan model arasındaki fark nasıl?

İşte burada büyük bir tablo bizi bekliyor. Aşağıda göreceğiniz detaylı ve aylık bazlı satışların olduğu ODD’den alınan verilere göre Nissan Qashqai bu sınıfın tartışmasız lideri. Suzuki SX4 ise geçen yıl hiç satılmayan bir model olarak kayıtlara girdi.

İşte zirvedeki 5 modelin detaylı analizi ve modellerin ay ay satış rakamları:

5. Peugeot 3008

Yenilenerek artık bir SUV olarak hayatına devam eden Peugeot 3008 geçtiğimiz yıl 6395 adetlik satış başarısı gösterdi. Modelin iddialı tasarımı ve zengin motor seçenekleri sayesinde bu yıl daha yüksek bir satış adedine ulaşması ön görülüyor.

4. Hyundai Tucson

Ülkemizde de üretim yapan Hyundai için 2017, iyi bir yıl olarak kapandı. Markanın çok güvendiği Tucson vergi kurbanı dizel motoruna rağmen, benzinli motorların tercih edilmesiyle 7697 adetlik satış performansı sergiledi.

3. Volkswagen Tiguan

Kompakt HB modellerde Golf ile zirvenin sahibi olan Volkswagen, SUV’larda Tiguan ile üçüncülüğün sahibi oldu. Model geçtiğimiz yıl 8720 adet satılırken, Tiguan’ın uzun versiyonu Allspace ise 127 adet satıldı. Allspace pazara geç girmiş olmasına rağmen Aralık ayında 15 adet satılırken kardeşi Tiguan 1014 adet satıldı ve tüketicilerin favorisi oldu.

2. Dacia Duster

Dacia Duster efsanesi geçtiğimiz yıl da devam etti. Mart ayında modelin yeni nesli satışa sunulacak olmasına karşılık sadece Aralık ayında model 3152 adet satıldı. Bu rakam bile pek çok modelin bir yıllık satışından daha fazla. Dacia Duster yıl içinde toplam 16 bin 970 adet satıldı. Bu yıl modelin yenilenmesiyle zirveye oynayacağı kesin.

1. Nissan Qashqai

Yaklaşık 10 yıl önce Crossover sınıfını yaratan Nissan Qashqai, 10 yıldır satış adetlerinde zirveye oynuyor. Geçtiğimiz yıl da model tek başına 19 bin 771 adet satarak Nissan’ı zirveye taşıdı.

Detaylı listeyi büyütmek için görsele tıklayın 2017 SUV satışları

2017 SUV satışları